Wokół czeskiej fantastyki

23.05.2022 - 12:27, aktualizacja 23.05.2022 - 12:27
Redakcja: mn

Serdecznie zapraszamy do rozmowy o czeskiej fantastyce i jej recepcji w Polsce z tłumaczem Andrzejem Jagodzińskim i publicystą Martinem Jirouškiem. Wydarzenie odbędzie się 2 czerwca 2022 r. o godz. 18.00 w Drzwiach Zwanych Koniem (Warszawska 37, Katowice).

Andrzej Jagodziński jest wybitnym tłumaczem literatury czeskiej i słowackiej. W 1989 roku opublikował jedyną do dziś antologię „klasycznej” czeskiej literatury grozy w języku polskim (Czas i śmierć. Antologia czeskich opowiadań grozy z XIX i początków XX wieku).

Martin Jiroušek od lat pasjonuje się czeską fantastyką. Czeskie wydawnictwo Protimluv wydało jego esej Černý bod: horor v českých zemích (Czarny punkt: horror na ziemiach czeskich, 2015) i antologię ostrawskich opowiadań grozy Fialoví ďábli (Fioletowe diabły, 2020). Jest także autorem wstępu i konceptu książki Fantasmagoriana (2021), czeskie tłumaczenie klasyku literatury grozy pt. Gespensterbuch.

Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu CzechLit – České literární centrum. Dziękujemy!

Organizacja i moderacja: dr Joanna Derdowska (Instytut Literaturoznawstwa WH UŚ) i mgr Pierre Van Cutsem (Szkoła Doktorska UŚ, promotorka: dr hab. Katarzyna Gadomska, prof. UŚ)

flaga Czech