Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

TEMATYKA SEMINARIÓW LICENCJACKICHW ROKU AKADEMICKIM 2023-2024


 

dr Katarzyna Sujkowska-Sobisz, prof. UŚ

Szanowni Państwo,

jako temat nadrzędny spotkań seminaryjnych proponuję:

Cyfrowe światy, wspólnoty, dyskursy

Zapraszam do spotkań, w trakcie których chciałabym z Państwem porozmawiać o fenomenach świata wirtualnego w szerokim kontekście nauk humanistycznych i społecznych.

Interesować nas będzie przede wszystkim komunikacyjny wymiar istnienia przestrzeni wirtualnych, a zatem budowanie pewnych wspólnot opartych na uwarunkowaniach profesjonalnych (np. wspólnota programistów), hobbystycznych (np. wspólnota graczy) czy np. takich wspólnot, w których kluczowe jest podobne poczucie humoru (tzw. wspólnoty śmiechu, np.  budowane wokół pewnych cykli memów).

Chciałabym również porozmawiać z Państwem o obecności języka przemocy, hejtu w przestrzeniach wirtualnych (przyczyny, konsekwencje obecności komunikacji negatywnej), a także możliwości wprowadzenia języka inkuzywnego w komunikacji online.

Zapraszam do kontaktu mejlowego: katarzyna.sujkowska-sobisz@us.edu.pl

Serdecznie Państwa pozdrawiam

Katarzyna Sujkowska-Sobisz

 

dr Marta Margiel

Szanowni Państwo,

zapraszam na seminarium licencjackie, którego tematyka będzie się koncentrowała wokół dwóch głównych obszarów tematycznych:

  1. podróż – przestrzeń – miejsce

Możliwe tematy prac licencjackich mogą dotyczyć na przykład: działalności serwisów  i aplikacji wspierających podróżowanie, działań komunikacyjnych w mediach społecznościowych (np. vlogi, fora podróżnicze); e-commerce w branży turystycznej; inteligentnej turystyki, marketingu terytorialnego (miast, regionów, państw); narzędzi cyfrowych wykorzystywanych do promocji miejsc (np. spacery wirtualne), przestrzeni w grach komputerowych.

  1. komunikacja cyfrowa a wyzwania współczesnego świata

Przykładowe obszary: cyfrowa nierówność, zdalna edukacja, media społecznościowe jako narzędzie aktywizmu społecznego, media społecznościowe a działania na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju, cyfrowe narzędzia wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne, wykorzystanie mediów społecznościowych w promocji zdrowego stylu życia, zdalna praca i jej narzędzia.

Jestem także otwarta na propozycje innych zagadnień. Zapraszam do kontaktu e-mailowego: marta.margiel@us.edu.pl

Marta Margiel

 

dr hab. Magdalena Bąk, prof. UŚ

Szanowni Państwo,

zapraszam na seminarium licencjackie, którego tematykę chciałabym skoncentrować wokół dwóch głównych obszarów tematycznych:

  • komunikacja międzykulturowa (analiza fortunnych i niefortunnych strategii komunikacji międzykulturowej, a także zjawiska sterotypizacji i imagologii np. w blogach i forach podróżniczych, kampaniach promocyjnych czy reklamach biur podróży lub linii lotniczych; współcześni travelbryci ambasadorami różnorodności kulturowej?; relacja „swój – obcy” w przestrzeni wirtualnej; fotografia podróżnicza jako nośnik informacji o różnorodności kulturowej);
  • literatura w Internecie (jak współczesne technologie zmieniają oblicze literatury?; hipertekst analogowy i cyfrowy – próba porównania; zjawisko self-publishingu; fun fiction; sposoby prezentacji i promocji literatury w Internecie; „e-szkoła” – czy można nauczyć się literatury z YouTube’a?)

Tematy poszczególnych prac, ale i możliwe do włączenia w obręb refleksji zagadnienia pozostają do ustalenia z osobami zainteresowanymi. Jestem otwarta na Państwa propozycje tematów i problemów. Zapraszam do kontaktu mailowego: magdalena.bak@us.edu.pl

Magdalena Bąk

return to top