Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Aktualności

Spotkanie dr Marzeny Szymków-Gac ze studentami Uniwersytetu(...) Spotkanie dr Marzeny Szymków-Gac ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego

Informujemy, że w dniu 18 listopada 2023 r. na prośbę społeczności akademickiej Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego,
dr Marzena Szymków-Gac wygłosiła referat zatytułowany „Teoria, badania i praktyka postępowania mediacyjnego w sprawach karnych”.

Podczas spotkania studenci zadawali liczne pytania zogniskowane wokół praktyki mediacji karnej, związanych z nią korzyściami i trudnościami. Rozważaniom poddano także uwarunkowania prawne mediacji wynikające z polskiej doktryny karnej.

OBOWIĄZKOWE SZKOLENIE DLA STUDENTÓW I ROKU OBOWIĄZKOWE SZKOLENIE DLA STUDENTÓW I ROKU

UWAGA STUDENCI PIERWSZEGO ROKU! PRZED WAMI PIERWSZE OBOWIĄZKOWE SZKOLENIE!

Właśnie zaczynacie swoją przygodę z Uniwersytetem Śląskim i Wydziałem Humanistycznym! Na sam początek musicie zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami.

Podczas szkoleń, które odbędą się 03.10 (wtorek) poznacie m.in. strukturę uczelni, wasze prawa i obowiązki, kiedy przysługują wam stypendia oraz możliwości wymian międzynarodowych.

FORMULARZ REJESTRACYJNY

UWAGA – rejestracja na szkolenia rusza 29.09.2023 o godzinie 10:00!

UDZIAŁ W SZKOLENIU JEST OBOWIĄZKOWY DLA KAŻDEGO STUDENTA I ROKU!

 

KATOWICE – 3 PAŹDZIERNIKA 2023

  1. 09:00-11:00, aula im. Pawlikowskiego, 270 os.
  2. 09:00-11:00, aula im. Prof. I. Opackiego, 104 os.
  3. 11:20-13:20, aula im. Pawlikowskiego, 270 os.
  4. 11:20 – 13:20, aula im. Prof. I. Opackiego, 104 os.
  5. 13:40-16:00, aula im. Pawlikowskiego, 270 os.
  6. 13:40-16:00, aula im. Prof. I. Opackiego, 104 os.

 

SOSNOWIEC – 3 PAZDZIERNIKA 2023

  1. 08:00-10:30, sala 0.1, 118 os.
  2. 08:00-10:30, HOL, 190 os.
  3. 08:00-10:30, Sala Rady Wydziału, 120 os.
  4. 10:45-13:15, sala 0.1, 118 os.
  5. 10:45-13:15, HOL, 190 os.
  6. 10:45-13:15, Sala Rady Wydziału, 120 os.
SKN „MediujeMy” promuje wiedzę o konstruktywnej komunik(...) SKN „MediujeMy” promuje wiedzę o konstruktywnej komunikacji

W dniach 16. i 23. lutego 2023 r. przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego „MediujeMy”, Zuzanna Żmija, Natalia Paluszka, Marcelina Ficek, Konrad Niewiadomski
i Martyna Duda, przeprowadzili warsztaty pt.: „Mówimy i słuchamy, lecz czy robimy to umiejętnie? Istota dobrej komunikacji” w Szkole Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach.

W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 7. i 8. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu oraz sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne. Przedstawiciele koła naukowego opowiedzieli o asertywności, języku żyrafy i szakala, aktywnym słuchaniu oraz negocjacjach, a następnie zaprosili uczestników do ćwiczeń, które miały na celu ukazanie, w jaki sposób można pokonywać bariery komunikacyjne.

Warsztaty przebiegły aktywnie, uczniowie byli zainteresowani i wykazali się dużym zaangażowaniem!

Więcej informacji znajduje się na stronie SKN „MediujeMy”

https://www.facebook.com/mediujeMy/posts/698952575371176

Najlepsza praca licencjacka na KPIK Najlepsza praca licencjacka na KPIK

Z radością informujemy, że w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równości
i różnorodności społecznej zwyciężyła praca licencjacka autorstwa Pani Jadwigi Mozgol zatytułowana „Komunikacja interpersonalna kobiet w spektrum autyzmu”. Promotorką nagrodzonej pracy jest dr Marzena Szymków-Gac.

Autorce i promotorce serdecznie gratulujemy!

Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” na 6. Śląskim Fes(...) Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” na 6. Śląskim Festiwalu Nauki

Jak co roku SKN „MediujeMy” wzięło czynny udział w Śląskim Festiwalu Nauki, podczas którego przeprowadzono warsztaty zatytułowane „Stopery komunikacyjne — jak rozbroić potencjalny konflikt”.

Absolwentki kierunku komunikacja promocyjna i kryzysowa na specjalności negocjacje kryzysowe w Uniwersytecie Śląskim, a zarazem Członkinie koła, Karolina Jedziniak i Weronika Bujok wraz z opiekunką, dr Marzeną Szymków-Gac, zachęciły audytorium do dyskusji na temat strategii zapobiegania konfliktom za pośrednictwem komunikacji opartej na empatii. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów mieli także możliwość wzięcia udziału w eksperymencie społecznym i podzielenia się własnymi doświadczeniami w przedmiocie zarządzania konfliktami. Wyrażono uznanie dla organizatorek warsztatów w związku z podjętą problematyką i sposobem realizacji aktywności.

Studenckie Koło Naukowe „Mediujemy” w III LO w Chorzowie Studenckie Koło Naukowe „Mediujemy” w III LO w Chorzowie

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „MediujeMy”, Agata Ciesielska, Adam Gudzik i Sandra Sarna, przeprowadzili warsztaty w III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie z okazji Dnia Patrona Szkoły.

Warsztaty zatytułowano: „Jak rozmawiać, żeby się dogadać – o komunikacji słów kilka”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy medycznej, z którymi nasi Mediatorzy wspólnie zastanawiali się nad tym, co najczęściej przeszkadza w codziennej komunikacji oraz jak lepiej radzić sobie w interakcjach społecznych. Uczniowie zostali wyposażeni w dawkę wiedzy z zakresu komunikologii, wzięli aktywny udział w przygotowanym przez Członków koła treningu interpersonalnym oraz okazali zainteresowanie kierunkiem komunikacja promocyjna i kryzysowa.

Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” organizuje warsztat(...) Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” organizuje warsztaty w Zakładzie Karnym w Wojkowicach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji, tj. 20 października 2022 roku, Członkinie Studenckiego Koła Naukowego „MediujeMy”, Michalina Parylak, Magdalena Stanik, Kornelia Imielska i Aurelia Bogdanowicz (studentki KPiK na specjalności negocjacje kryzysowe) przeprowadziły warsztaty w Zakładzie Karnym w Wojkowicach pod kierownictwem założycielki i opiekunki koła, dr Marzeny Szymków-Gac, zatytułowane „Mediacja — strażniczka dobrej komunikacji”.

Celem spotkania z osadzonymi w wojkowickim Zakładzie Karnym uczyniono rozważania w przedmiocie istoty, założeń, technik i użyteczności konstruktywnej komunikacji — zarówno w sytuacjach konfliktogennych i kryzysowych, jak
i w codziennym funkcjonowaniu społecznym jednostki.

Uczestnicy warsztatów wykazali niezwykłe zainteresowanie i zaangażowanie, chętnie dzielili się także własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Było aktywnie, wartościowo poznawczo i zgodnie z myślą przewodnią naszego koła: słuchamy, rozmawiamy, mediujeMy!

Więcej informacji na temat aktywności organizacji studenckiej można znaleźć na stronie facebookowej SKN „MediujeMy” pod adresem: https://www.facebook.com/mediujeMy

Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” zaprasza do udział(...) Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” zaprasza do udziału w webinarze pt. „Człowiek w obliczu traumy – jak radzić sobie i pomagać w sytuacji kryzysu psychologicznego”

Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” zaprasza do udziału w webinarze pt. „Człowiek w obliczu traumy – jak radzić sobie i pomagać w sytuacji kryzysu psychologicznego”.
Gościem specjalnym będzie mgr Liliana Krzywicka Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Katowicach.

Data: 10 maja 2022
Godzina: 18:00-21:00
Miejsce: MS Teams

Zapytaj o link do spotkania: Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” | Facebook: https://www.facebook.com/mediujeMy/ | e-mail: mediujemy@us.edu.pl

Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” na 5. Śląskim Fes(...) Studenckie Koło Naukowe „MediujeMy” na 5. Śląskim Festiwalu Nauki!

Z radością informujemy, że członkowie Studenckiego Koła Naukowego „MediujeMy” brali czynny udział w 5. Śląskim Festiwalu Nauki, realizując dla uczestników wydarzenia następujące warsztaty:

  • „Mediacje pracownicze, czyli jak rozwiązać konflikt w miejscu pracy”.
  • „Kryzys komunikacyjny. Po co nam wulgaryzmy”.
  • „365 dni z życia żyrafy, czyli jak z empatią rozwiązywać codzienne spory (?)”.

Celem przeprowadzonych warsztatów było przekazanie wiedzy, a także praktycznych wskazówek w zakresie rozwijania umiejętności dotyczących radzenia sobie w sytuacjach konfliktogennych, zastosowania nieantagonistycznych metod rozwiązywania sporów
w miejscu zatrudnienia, jak i na wielu innych płaszczyznach interakcji społecznych, pokonywania błędów i barier w komunikacji oraz formułowania komunikatów w modelu Porozumienia Bez Przemocy.

Aktywności członków Studenckiego Koła Naukowego „MediujeMy” spotkały się z dużym zainteresowaniem i aprobatą uczestników warsztatów.

Program dla najlepszych absolwentów Program dla najlepszych absolwentów
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami ruszającej właśnie nowej odsłony programu dla najlepszych absolwentów.
Informacje na temat programu znajdują się w zakładce w serwisie Absolwent: https://us.edu.pl/absolwent/najlepsi-absolwenci
Koło Naukowe Komunikator zamyka rok akademicki survivalowym(...) Koło Naukowe Komunikator zamyka rok akademicki survivalowym campem poszukiwaczy pracy!
left img

25 maja 2021 r. odbyło się wydarzenie „Jak podbić rynek pracy?” organizowane przez Koło Naukowe Komunikacji Promocyjnej i Kryzysowej „Komunikator” działające na naszym wydziale.

Celem warsztatów było zwiększenie wiedzy na temat rozpoczęcia pracy oraz uzyskanie odpowiedzi na najczęstsze studenckie pytania dotyczące staży, bądź praktyk. Z tego powodu, studenci jako prelegentkę zaprosili w tej roli ekspertkę, rekruterkę, headhunterkę, doradczynię kariery oraz koordynatorkę działu rekrutacji w Passion HR, Annę Pajęcką.

Podczas spotkania studenci mogli dowiedzieć się nie tylko, jak określić swój zawodowy cel, ale również jak przygotować się do poszukiwań pracy, z jakich portali warto korzystać oraz jak odpowiednio przygotować swoje CV.

To ostatnie eksperckie spotkanie koła, miało pomóc studentom w zbliżającym się okresie poszukiwania praktyk, zdobywania pierwszych staży, bądź prac.

Komunikator przez ostatni rok, mimo pandemicznych warunków przygotował dla studentów szereg spotkań z teoretykami i praktykami! Wśród zaproszonych gości byli m.in.: dr Agnieszka Tambor, dr Adam Warzecha, dr Ewelina Tyc oraz ekspertka Anna Pajęcka. To pokazało, że studenci naszego wydziału nawet w czasach całkowitego przejścia do online, zmobilizowali się i zorganizowali wydarzenia dla ponad 150 osób!

Opiekunem Koła jest dr Aleksandra Kalisz.

return to top