Aktualności
Szanowni Państwo,
Drodzy Studenci
katowickiej części Wydziału Humanistycznego,
uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą siedziby naszego Wydziału mieszczącej się obecnie przy Placu Sejmu Śląskiego 1,
od dnia 20 września 2021 roku Państwa dziekanaty zostają przeniesione do nowej lokalizacji przy ul. Uniwersyteckiej 4.
Z uwagi na trwającą przeprowadzkę, W DNIACH OD 13 DO 17 WRZEŚNIA dziekanaty przy Placu Sejmu Śląskiego 1 będą nieczynne.
Wszelkie sprawy studenckie prosimy zgłaszać i załatwiać DO 10 WRZEŚNIA, lub zaplanować je na późniejszy termin – tj. od 20 września, już w nowej siedzibie.
Informacje te kierujemy szczególnie do Państwa planujących obrony dyplomowe, prosząc o właściwe dopasowanie terminów składania wymaganych do obron dokumentów .
Licząc na zrozumienie sytuacji zapraszamy Państwa do dziekanatów:
– DO dnia 10 września 2021 roku na Plac Sejmu Śl. 1
– OD dnia 20 września na ul. Uniwersytecką 4.
Uwaga!
Rekrutacja do programu Erasmus+ na studia na rok akademicki 2021/2022 jest już otwarta. Na zgłoszenia czekamy do 7 kwietnia.
Zapraszamy do składania dokumentów w systemie USOS.
Więcej informacji na temat wymiany studenckiej i oferty wyjazdów na stronie: www.usosweb.us.edu.pl
Cała Europa czeka na Ciebie!
Nauczanie w formie zdalnej na szczęście nie wyklucza zajęć praktycznych. Jednym z istotnych przedmiotów na pierwszym roku licencjackich międzynarodowych studiów polskich jest „Historia i kultura regionów Polski„. W ramach tego przedmiotu poznajemy gwary, dialekty i języki regionalne funkcjonujące w Polsce, stroje ludowe, piękne polskie krajobrazy, zabytki i nowoczesne osiągnięcia. Studenci tworzą przykładowe produkty i opracowują strategie marketingowe dla różnych polskich regionów. Rozpoczęli od Łowicza i Łowickiego, zaznajamiając się z postacią Pyzy „na polskich dróżkach”, której – jak się okazało – nikt już nie pamięta… Aby zapamiętać łowickie pasiaki, wyruszyli do pobliskich polskich sklepów, by znaleźć i sfotografować produkty mleczne z logo firmy Łowicz, zawierającym postać dziewczęcą w pasiastej łowickiej spódnicy. W problematykę kaszubską wprowadzał ich dr Artur Jabłoński, kaszubski pisarz i poeta, założyciel szkoły z językiem kaszubskim. W Śląsk wprowadził ich film „Barbórka” w reżyserii Macieja Pieprzycy z komentarzem dr Agnieszki Tambor z kanału „Polska Półka Filmowa”. Największym hitem okazało się wszak samodzielne wykonywanie kurpiowskich wycinanek według instrukcji rodowitej Kurpianki (a nawet Kurpsianki 🙂 mgr Magdaleny Knapik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.
W tym roku studenci 2. roku międzynarodowych studiów polskich wybrali specjalność „Kultura i komunikacja w dyplomacji”. Pierwszy pandemiczny semestr kazał nam przemodelować zajęcia z organizacji służby dyplomatycznej. Ta zmiana okazała się wyjątkowo pozytywna i atrakcyjna. Na zajęcia ze studentami zgodzili się zaprzyjaźnieni z nami i z Uniwersytetem Śląskim ambasadorowie, konsulowie, sekretarze ambasad. Było to niezwykłe przeżycie – każdy z zaproszonych gości czy może raczej z gospodarzy wirtualnych spotkań goszczących naszych studentów w swojej placówce przedstawiał jakiś aspekt działalności dyplomatycznej i opowiadał o specyfice pracy w kraju swojego dyplomatycznego pobytu.