Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Aktualności

Komunikat w sprawie godzin rektorskich w dniu 2 listopada 20(...) Komunikat w sprawie godzin rektorskich w dniu 2 listopada 2021 r.

Komunikat w sprawie godzin rektorskich – 02.11.2021

WAŻNE! Komunikat dotyczący pracy dziekanatów katowickiej (...) WAŻNE! Komunikat dotyczący pracy dziekanatów katowickiej części Wydziału we wrześniu.

Szanowni Państwo,

Drodzy Studenci

katowickiej części Wydziału Humanistycznego,

 

uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą siedziby naszego Wydziału mieszczącej się obecnie przy Placu Sejmu Śląskiego 1,

od dnia 20 września 2021 roku Państwa dziekanaty zostają przeniesione do nowej lokalizacji przy  ul. Uniwersyteckiej 4.

 

Z uwagi na trwającą przeprowadzkę,  W DNIACH OD 13 DO 17 WRZEŚNIA dziekanaty przy Placu Sejmu Śląskiego 1 będą nieczynne.

Wszelkie sprawy studenckie prosimy zgłaszać i załatwiać DO 10 WRZEŚNIA, lub zaplanować je na późniejszy termin –  tj. od 20 września, już w nowej siedzibie.

 

Informacje te kierujemy szczególnie do Państwa planujących obrony dyplomowe, prosząc o właściwe dopasowanie terminów składania wymaganych do obron dokumentów .

Licząc na  zrozumienie sytuacji zapraszamy Państwa do dziekanatów:

– DO dnia 10 września 2021 roku  na Plac Sejmu Śl. 1

– OD dnia 20 września na ul. Uniwersytecką 4.

Program dla najlepszych absolwentów Program dla najlepszych absolwentów
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami ruszającej właśnie nowej odsłony programu dla najlepszych absolwentów.
Informacje na temat programu znajdują się w zakładce w serwisie Absolwent: https://us.edu.pl/absolwent/najlepsi-absolwenci
Rekrutacja do programu Erasmus+ na studia na rok akademicki (...) Rekrutacja do programu Erasmus+ na studia na rok akademicki 2021/2022

Uwaga!

Rekrutacja do programu Erasmus+ na studia na rok akademicki 2021/2022 jest już otwarta. Na zgłoszenia czekamy do 7 kwietnia.

Zapraszamy do składania dokumentów w systemie USOS.

Więcej informacji na temat wymiany studenckiej i oferty wyjazdów na stronie: www.usosweb.us.edu.pl

Cała Europa czeka na Ciebie!

Plakat informujący o rekrutacji do programu Erasmus+ na studia na rok akademicki 2021/2022

Polska w całej swojej krasie Polska w całej swojej krasie

Nauczanie w formie zdalnej na szczęście nie wyklucza zajęć praktycznych. Jednym z istotnych przedmiotów na pierwszym roku licencjackich międzynarodowych studiów polskich jest „Historia i kultura regionów Polski„. W ramach tego przedmiotu poznajemy gwary, dialekty i języki regionalne funkcjonujące w Polsce, stroje ludowe, piękne polskie krajobrazy, zabytki i nowoczesne osiągnięcia. Studenci tworzą przykładowe produkty i opracowują strategie marketingowe dla różnych polskich regionów. Rozpoczęli od Łowicza i Łowickiego, zaznajamiając się z postacią Pyzy „na polskich dróżkach”, której – jak się okazało – nikt już nie pamięta… Aby zapamiętać łowickie pasiaki, wyruszyli do pobliskich polskich sklepów, by znaleźć i sfotografować produkty mleczne z logo firmy Łowicz, zawierającym postać dziewczęcą w pasiastej łowickiej spódnicy. W problematykę kaszubską wprowadzał ich dr Artur Jabłoński, kaszubski pisarz i poeta, założyciel szkoły z językiem kaszubskim. W Śląsk wprowadził ich film „Barbórka” w reżyserii Macieja Pieprzycy z komentarzem dr Agnieszki Tambor z kanału „Polska Półka Filmowa”. Największym hitem okazało się wszak samodzielne wykonywanie kurpiowskich wycinanek według instrukcji rodowitej Kurpianki (a nawet Kurpsianki 🙂 mgr Magdaleny Knapik ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Studenci z UŚ w kilku ambasadach na świecie Studenci z UŚ w kilku ambasadach na świecie

W tym roku studenci 2. roku międzynarodowych studiów polskich wybrali specjalność „Kultura i komunikacja w dyplomacji”. Pierwszy pandemiczny semestr kazał nam przemodelować zajęcia z organizacji służby dyplomatycznej. Ta zmiana okazała się wyjątkowo pozytywna i atrakcyjna. Na zajęcia ze studentami zgodzili się zaprzyjaźnieni z nami i z Uniwersytetem Śląskim ambasadorowie, konsulowie, sekretarze ambasad. Było to niezwykłe przeżycie – każdy z zaproszonych gości czy może raczej z gospodarzy wirtualnych spotkań goszczących naszych studentów w swojej placówce przedstawiał jakiś aspekt działalności dyplomatycznej i opowiadał o specyfice pracy w kraju swojego dyplomatycznego pobytu.

Więcej informacji na temat spotkań można znaleźć na stronie Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ: http://www.sjikp.us.edu.pl/pl/studenci-z-us-w-kilku-ambasadach-na-swiecie/

 

return to top