Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Przedmiot do wyboru III (2 semestr)

dr Zoriana Czajkowska

1. Turystyka literacka (Literary Tourism)

Zajęcia mają na celu opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu turystyki literackiej, w tym z zakresu tworzenia produktów turystycznych przynależnych do tego rodzaju turystyki. Turystyka literacka jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się form turystyki kulturowej. Literatura i jej twórcy są inspiracją do szczególnych podróży kulturowych. Jest to zjawisko powszechne na świecie, a coraz prężniej rozwijające się w Polsce. Celem turystyki literackiej są miejsca utrwalone w dziełach, jak również te związane z życiem autora. Przestrzeń literacka i literatury są ciekawą inspiracją do kreowania kulturowego produktu turystycznego. Podczas zajęć studenci zostaną zaznajomieni m.in. z gatunkami literatury podróżniczej, która jest podstawą tworzenia produktu turystycznego, pojęciem „turystyka literacka”, formami i typologią literackich wyjazdów turystycznych. Ponadto celem zajęć jest wskazanie czynników wpływających na rozwój tej formy turystyki oraz jej perspektyw na tle dziedzictwa literackiego Polski. Przedmiot jest prowadzony w języku angielskim.

 

2. Literatura jako podstawa tworzenia produktu turystycznego (Literature as the Basis For Creating a Tourism Product)

Celem zajęć jest omówienie wpływu literatury na ruch turystyczny. Literatura może stanowić podstawę tworzenia nowych, wyspecjalizowanych produktów turystycznych. Ponadto istnienie wielu miejsc pobytu turystów związanych z poezją i prozą jest podstawą do wyodrębnienia aktywności turystycznej nazwanej turystyką literacką, jako elementu wspólnego dla kilku rodzajów turystyki. Jej celem są zarówno miejsca i obiekty związane z życiem i działalnością twórców, jak i uwiecznione w dziełach plenery. Turystyka literacka na świecie jest silnie rozwijającą się częścią turystyki kulturowej, natomiast w Polsce jest zjawiskiem nowym, jednak zauważalne są powstające produkty turystyczne. Podczas zajęć zostaną przedstawione miejsca i atrakcje turystyczne związane z literaturą polską oraz zostanie podjęta próba oszacowania wielkości związanego z nią ruchu turystycznego. Przedmiot jest prowadzony w języku angielskim.

Wykład do wyboru II (4 semestr)

dr Justyna Budzik

1. Polska fotografia i jej konteksty kulturowe i artystyczne

W cyklu wykładów zaprezentuję najciekawsze postaci i nurty fotografii w Polsce na przestrzeni dziejów, choć centrum zainteresowania będą czasy najnowsze i rozwój tego medium artystycznego i komunikacyjnego. Wspólnie zastanowimy się, jakie funkcje pełni fotografia w kulturze: jak odbijają się w niej wydarzenia historyczne, mentalność, przeobrażenia krajobrazu, katastrofa klimatyczna. W polu zainteresowań będzie zarówno fotografia artystyczna i eksperymentalna wystawiana w galeriach, jak i zdjęcia reportażowe i dokumentalne, publikowane przez twórców np. na Instagramie czy gromadzone w Archiwum Protestów Publicznych. W zależności od aktualnego repertuaru odwiedzimy też katowickie galerie, aby doświadczyć fotografii w przestrzeni ekspozycyjnej.

 

2. Fotografia w Polsce: wybitne postaci

Na wykładach przedstawię sylwetki najciekawszych twórców fotografii w Polsce. Skupię się na współczesności (np. Rafał Milach, Wojciech Prażmowski, Agnieszka Rayss, Zuza Krajewska, Justyna Mielnikiewicz), ale omówię też twórczość najważniejszych postaci historycznych dla tego medium (np. Zofia Rydet, Jerzy Lewczyński). Specjalne miejsce w programie zajęć będą mieć twórczynie i twórcy związane ze Śląskiem. Zajmiemy się analizą i interpretacją prac artystów działających w różnych obiegach i używających różnorodnych rodzajów i gatunków fotografii (fotografia awangardowa, eksperymentalna, reportażowa, artystyczna). W programie przewiduję też wizyty w katowickich galeriach w zależności od aktualnego repertuaru.

return to top