Debata: „Cóż po humanistach w czasie marnym?”

01.10.2021 - 11:00, aktualizacja 25.10.2021 - 14:21
Redakcja: am

22 października 2021 roku o godz. 17:00 Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na debatę na temat obecnej sytuacji humanistyki i jej roli oraz perspektyw na przyszłość. Parafrazując słynne pytanie retoryczne Friedricha Hölderlina, chcemy wspólnie zmierzyć się z pytaniem: „Cóż po humanistach w czasie marnym?” Czy pandemia jest rzeczywiście „czasem marnym” dla humanistyki? Jak wyobrażamy sobie rzeczywistość akademicką (i nie tylko akademicką), która nastanie po obecnym kryzysie?

Zaproszenie do dyskusji przyjęli specjaliści z poszczególnych dyscyplin, w których prowadzone są badania humanistyczne w Uniwersytecie Śląskim. To naukowcy wyjątkowi także dlatego, że zostali wybrani spośród wiodących badaczy w kraju, a tego wyboru dokonały same Instytuty WH pragnące uhonorować ich dorobek, dotychczasowe związki z Uniwersytetem Śląskim, jak również wpływ na rozwój badań w Polsce i za granicą.
W rozmowie z nimi będą mieli okazję wziąć udział przedstawiciele środowiska akademickiego z Uniwersytetu Śląskiego i zaproszeni goście.

W gronie zaproszonych dyskutantów są:

Dr hab. Katarzyna Bazarnik, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)

Prof. dr hab. Adam Chmielewski (Uniwersytet Wrocławski)

Prof. dr hab. Ewa Domańska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Dr hab. Krzysztof Moraczewski, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. Ryszard Nycz (Uniwersytet Jagielloński)

Dr hab. Tomasz Wicherkiewicz, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Debata odbędzie się w Auli im. A. Pawlikowskiego (B1.1) w budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach. Dyskusję poprowadzą: dr Magdalena Wołek z Instytutu Filozofii WH oraz prof. dr hab. Leszek Drong, prodziekan ds. badań naukowych Wydziału Humanistycznego UŚ.

Spotkanie ma charakter otwarty, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i obostrzenia sanitarne wymagane jest wcześniejsze, imienne zgłoszenie chęci udziału w debacie.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do Biura Organizacyjnego Wydziału Humanistycznego UŚ, do pani dr Kamili Czai – na adres: kamila.czaja@us.edu.pl

plakat promujący debatę dla pracowników i studentów UŚ „Cóż po humanistach w czasie marnym?”

Transmisję z debaty można oglądać na uczelnianym kanale YouTube.

W uzupełnieniu dyskusji – głos korespondencyjny w debacie o humanistyce nieobecnego w Katowicach 22.10.2021 r.
Prof. Krzysztofa Moraczewskiego.

Wejście do budynku Wydziału Humanistycznego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach

Nowa siedziba Wydziału Humanistycznego UŚ przy ulicy Uniwersyteckiej 4 w Katowicach
fot. Centrum Komunikacji Medialnej/Olimpia Orządała