Dni Awangardy | 100 lat „Zwrotnicy”!

18.11.2022 - 15:00, aktualizacja 18.11.2022 - 15:00
Redakcja: am
Tagi: awangarda, Zwrotnica

W dniach 23-25 listopada 2022 roku na Wydziale Humanistycznym odbędą się Dni Awangardy, organizowane przez Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wydarzenie jest częścią projektu „100 lat Zwrotnicy”, upamiętniającego założone w 1922 roku przez Tadeusza Peipera najważniejsze czasopismo polskiej awangardy. Każdy z sześciu numerów „Zwrotnicy”, ukazujących się w latach 1922-23, dostarczy impulsów dla sześciu wydarzeń organizowanych kolejno przez sześć polskich uniwersytetów w sześciu miastach: w Katowicach, we Wrocławiu, w Poznaniu, Lublinie, Warszawie i w Krakowie. Katowickie Dni Awangardy, znajdujące swój punkt wyjścia w pierwszym numerze „Zwrotnicy”, otwierają ten cykl.

Skoncentrowane na praktykach awangardowych i eksperymentalnych w literaturze, Dni Awangardy obejmują zarówno seminarium naukowe, jak i wydarzenia o charakterze dydaktycznym oraz artystycznym.

W ramach „Studenckiej Jednodniówki”, w środę 23 listopada, studenci i studentki będą mieli okazję wziąć udział w wykładach i spotkaniach autorskich, warsztatach pisarskich oraz krytycznoliterackich, a także w Wieczorze Eksperymentu Poetyckiego z premierą „Czarnej Karty” – publikacji artystycznej ich autorstwa.

W kolejnych dniach, 24-25 listopada, odbędzie się seminarium naukowe „Paliwa awangardy” z udziałem badaczy z sześciu ośrodków akademickich biorących udział w projekcie.

Częścią wydarzenia będą również dwa otwarte na szerszą publiczność panele dyskusyjne, zatytułowane „Archiwalne złoża awangardy. Potencjał odkrywczy i wydobywczy” oraz „Witold Wirpsza: energia eksperymentu”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniach Awangardy, których szczegółowy program znajdą Państwo poniżej.