Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

  1. dr Magdalena Ochwat “Cywilizacja na ławie oskarżonych” – kryzysy XXI wieku? [15h w.]

Przedmiotem naszych dociekań w czasie wykładu będzie kryzys środowiskowy i klimatyczny, który łączy w sobie wszystkie inne kryzysy, jak wodny, energetyczny, susze, wojny o zasoby, kryzys uchodźczy czy aberracje pogodowe. Rolą tego wykładu jest zwiększanie świadomości dotyczącej wyników badań i konsekwencji zmian środowiskowych, które postępują. Jednym z kluczowych zadań, jakie stoją dzisiaj przed nami jest przygotowanie się do wyzwań epoki antropocenu.

Istnieje konsensus naukowy co do tego, że kryzys klimatyczny i środowiskowy stanowi poważne niebezpieczeństwo dla przyszłości ludzi i środowiska naturalnego. Niebezpieczne zmiany nabierają coraz szybszego tempa. Dalsze lekceważenie tej krytycznej sytuacji, utrzymywanie tego samego poziomu eksploatacji zasobów planety, w tym spalania paliw kopalnych, będzie miało katastrofalne skutki dla bioróżnorodności, cywilizacji ludzkiej oraz innych istot nie-ludzkich. Koniecznym jest natychmiastowe wprowadzenie w życie radykalnych, systemowych zmian obejmujących wszystkie sfery życia społecznego, ekonomicznego, politycznego, a także technologii, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. W sytuacji kryzysu znalazł się na początku XXI wieku cały świat, a także systemy nauki i edukacji. Konieczność stawiania coraz trudniejszych pytań, podejmowania interdyscyplinarnych badań oraz przełamywania granic między nauką, polityką i ekonomią stawiają także i nam nowe wyzwania. W czasie wykładu podejmiemy próbę zmierzenia się z nimi.

 

  1. dr hab. Bożena Szałasta-Rogowska, prof. UŚ: Doświadczenie emigracji – kryzys i szansa? [15h w.]

Wykład monograficzny zatytułowany Doświadczenie emigracji – kryzys i szansa? koncentruje się na zagadnieniu emigracji polskiej w XX i XXI wieku. Przedstawione zostaną wielorakie aspekty emigracji, różne jej przyczyny i odmienne efekty czy skutki (indywidualne i społeczne, materialne i duchowe). W czasie multimedialnego wykładu analizie poddane zostaną głównie teksty literackie, w których odbijają się „blaski i nędze wygnania”. Natomiast biografie wybranych polskich literatów (między innymi Jana Lechonia, Janusza Głowackiego, Stanisława Barańczaka, Jerzego Kosińskiego) posłużą za egzemplum różnorodnych postaw życiowych wobec wyzwania emigracji, która może być zarówno klęską, kryzysem, jak i sukcesem, szansą. Wykład będzie przeplatany fragmentami tekstów literackich, wywiadów z pisarzami, sztuk teatralnych, filmów, piosenek, reprodukcjami obrazów. Planowane jest też spotkanie na platformie MS Teams z pisarzem-emigrantem.

return to top