Wydział Nauk Przyrodniczych

przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Śp.

Dr. Jana Leszkiewicza

emerytowanego pracownika naukowo-dydaktycznego byłego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

W Zmarłym tracimy rzetelnego badacza, życzliwego nauczyciela akademickiego, geografia i polarnika, bardzo dobrego Człowieka.

Dr Jan Leszkiewicz należał do pionierów śląskich badań polarnych, uczestnicząc w pierwszych ekspedycjach Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen w 1977 i 1978 roku.

Jego badania basenów i procesów hydrologicznych na Spitsbergenie należą do pionierskich. Był także prekursorem wykorzystania komputerów i metod cyfrowych w geografii.

Zajmował się między innymi modelowaniem statystycznym zjawisk geograficznych na pograniczu meteorologii, hydrologii i zjawisk krasowych oraz procesów drenażu lodowców. Badał także termikę gruntu w obszarach polarnych i wysokogórskich.

Prowadził szerokie, nowoczesne badania pokrywy śnieżnej na Spitsbergenie oraz w górach. Odbył wiele wypraw badawczych na Spitsbergen, dwukrotnie zimował w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Prowadził badania zjawisk krasowych na Kubie, w Czechach i w Bułgarii.

Opublikował kilkadziesiąt artykułów, rozpraw i innych prac naukowych.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

wyrazy współczucia i żalu