Wydział Nauk Przyrodniczych

Raport o roślinach inwazyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej na łamach „Environmental & Socio-economic Studies”

13.01.2022 - 14:05 aktualizacja 13.01.2022 - 17:18
Redakcja: szczepansamulewicz

Na stronie internetowej czasopisma Environmental & Socio-economic Studies ukazał się zeszyt specjalny na temat roślin inwazyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Redaktorem naukowym zeszytu zatytułowanego „The current status of invasive plants in Central-Eastern Europe” jest prof. Myroslav V. Shevera z Instytutu Botaniki Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. W opracowaniu wzięło udział 34 autorów z sześciu krajów – Rosji, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Rumunii i Polski.  Wśród autorów są naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik oraz dr Katarzyna Bzdęga. Przedstawione wyniki badań dają wyobrażenie o skali rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków roślin w poszczególnych krajach i transformacji ich rodzimej roślinności. Wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie metodologii badań, terminologii i interpretacji wyników zbliża badaczy do wypracowania uniwersalnych i spójnych podejść w monitorowaniu inwazji gatunków obcych i wzmacnianiu ochrony przyrody.

1. Preface to the special issue: The current status of invasive plants in Central-Eastern Europe (Shevera M.V.)
  2. Plant invasions in Ukraine (Zavialova L.V., Protopopova V.V., Kucher O.O., Ryff L.E., Shevera M.V.)
  3. The current status of the plant invasions in Belarus (Dubovik D.V., Sauchuk S.S., Zavialova L.V.)
  4. Alien (invasive) vascular plants in Slovakia – a story of successful plant immigrants (Májeková J., Jarolímek I., Zaliberová M., Medvecká J.)
  5. Invasive alien plant species in Romania of European Union concern (Sîrbu C., Anastasiu P., Urziceanu M., Camen-Comănescu P., Sîrbu I.-M., Popa A.-M., Ioja C., Gavrilidis A.-A., Oprea A.)
  6. Main directions of the study of plant invasions in Russia (Tokhtar V.K., Vinogradova Y.K., Notov A.A., Kurskoy A.Yu., Danilova E.S.)
  7. Alien plant invasion in the ruderal vegetation of Ukraine (Dubyna D.V., Iemelianova S.M., Dziuba T.P., Tymoshenko P.A., Protopopova V.V., Shevera M.V.)
  8. Invasive alien plants in Poland – the state of research and the use of the results in practice (Tokarska-Guzik B., Bzdęga K., Dajdok Z., Mazurska K., Solarz W.)

krzewy z jasnozielonymi liśćmi i kremowymi kwiatostanami na czubkach

Asclepias syriaca L., Forest Steppe, Ukraine (Zavialova L.V. i in.)

wysokie zielone krzewy w prawym dolnym rogu powiększenie krzewu

Erechtites hieraciifolius (L.) Raf. ex DC., Gomel Oblast, Belarus (Dubovik D.V. i in.)

zdjęcie krzewiastej rośliny o wąskich zielonych liciach i jasnych kwiatostanach

Polygonum polystachyum, Poland (Tokarska-Guzik B.)