Wydział Nauk Przyrodniczych

Nowa publikacja dot. wpływu fauny glebowej na redystrybucję węgla organicznego w glebie.

27.04.2022 - 09:44 aktualizacja 27.04.2022 - 09:44
Redakcja: szczepansamulewicz
Prof. Skubała

W Global Change Biology (IF: 10,863, 200 pkt.) ukazała się praca, której współautorem jest prof. dr hab. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych). Wspólna publikacja z zespołem badaczy z Swiss Federal Institute for Forest (Szwajcaria) dot. wpływu fauny glebowej na redystrybucję węgla organicznego w glebie.
Bezprecedensowe susze letnie w latach 2003, 2015 i 2018 poważnie wpłynęły na produktywność i funkcjonowanie lasów europejskich. Badania dowiodły m.in., że zmiany w liczebności i aktywności fauny glebowej (na które wpływ mają letnie susze) mają fundamentalne znaczenie dla transferu netto C z warstwy organicznej do gleby mineralnej, a były one dotychczas nie uwzględniane w studiach nad wpływem zmian klimatycznych na materię organiczną w glebie. W badaniach skorzystano z unikalnego, zakrojonego na szeroką skalę eksperymentu nawadniania w lesie sosnowym w Szwajcarii, prowadzonym od 2003 roku.

Guidi, C., Frey, B., Brunner, I., Meusburger, K., Vogel, M. E., Chen, X., Stucky, T., Gwiazdowicz, D. J., Skubała, P., Bose, A. K., Schaub, M., Rigling, A., & Hagedorn, F. (2022). Soil fauna drives vertical redistribution of soil organic carbon in a long-term irrigated dry pine forest. Global Change Biology, 28, 3145–3160. https://doi.org/10.1111/gcb.16122