Wydział Nauk Przyrodniczych

Projekt „Czysta Odra? Why Not”

14.07.2022 - 11:27 aktualizacja 20.07.2022 - 09:43
Redakcja: szczepansamulewicz

Śląskie Centrum Wody UŚ wraz z Fundacją „Why Not” zrealizowało w lipcu 2021 r. projekt „Czysta Wisła? Why Not”. Uniwersytet Śląski, jako współorganizator przedsięwzięcia, objął ten projekt patronatem naukowym, angażując do jego realizacji naukowców z różnych dziedzin: hydrobiologów, hydrologów, chemików i biologów. Celem projektu było zbadanie wód Wisły, największej dzikiej (nieuregulowanej) rzeki w Europie i jednocześnie promowanie zachowań proekologicznych.

W tym roku realizowane będzie badanie porównawcze rzeki Odry. Spływ, w ramach projektu „Czysta Odra? Why Not”, odbędzie się w drugiej połowie lipca 2022 roku.
Analogicznie do zeszłorocznego projektu, uczestnicy spływu postawili sobie za cel rzetelną ocenę jakości wód na całym przebiegu Odry, czyli na odcinku ok. 800 km.
Spływ, zaplanowany na 10 dni, rozpocznie się 15 lipca w Ostrawie, na czeskim odcinku Odry. Następnie uczestnicy wyprawy spłyną kajakami Fundacji „Why not” oraz uniwersytecką łodzią badawczą „UŚKA II”, aż po ujście rzeki do Bałtyku. Po drodze będą pobierane próbki wody, które zostaną podane analizie w akredytowanym laboratorium. Na bieżąco będą też wykonywane pomiary parametrów fizykochemicznych wody z rzeki przy użyciu sond wieloparametrowych. Być może wyniki tych badań pozwolą wskazać pewne rozwiązania, dzięki którym wody Odry staną się czystsze, a tym samym bezpieczniejsze dla wszystkich użytkowników.

Fotorelacja z wyprawy dostępna jest na Facebooku Fundacji Why Not: https://www.facebook.com/fundacjawhynot