Wydział Nauk Przyrodniczych

Akademicki Tydzień Książki

14.11.2022 - 10:03 aktualizacja 14.11.2022 - 14:24
Redakcja: szczepansamulewicz

Książki naukowe postrzegane są zwykle jako tajemnicze opowieści, zrozumiałe ledwie dla nielicznych, a atrakcyjne dla jeszcze węższego grona specjalistów. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka chcą pokazać, że to ogromne uproszczenie! Jesteśmy przekonani, że wśród książek o charakterze naukowym wiele może być frapującą i inspirującą lekturą także dla nie-specjalistów.

W dniach 21-25 XI w salach CINIBy odbywać się będzie Akademicki Tydzień Książki – impreza promująca naukę i literaturę naukową. Kluczowym elementem będzie cykl otwartych dla szerokiej publiczności panelów dyskusyjnych, w których wezmą udział autorzy książek wydanych w ostatnich miesiącach przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Debaty zostały zaplanowane według klucza problemowego – w ten sposób, aby do dyskusji na dany temat zaprosić specjalistów z różnych dziedzin. Historyk będzie więc dyskutował z artystą, a znawca literatury – z prawnikiem. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi: perspektywy nowoczesnej edukacji, problematyka przemocy i nietolerancji czy zagadnienie oddziaływania sfery wizualnej na jednostkę. Program uzupełnią spotkania z autorami poczytnych i nagradzanych książek, wykład na temat pożytków i obowiązków wynikających z pisania książek, oraz cykl warsztatów o tematyce wydawniczej i bibliotekoznawczej dla uczniów szkół średnich.

Ściągnijmy książki naukowe z bibliotecznych półek, wyjmijmy je z magazynowych piwnic – zapraszamy do lektury i dyskusji!

Patronem medialnym wydarzenia jest dwutygodnik kulturalny ArtPapier.

program