Wydział Nauk Przyrodniczych

Kongres Geografii Polskiej

22.03.2023 - 13:01 aktualizacja 22.03.2023 - 13:08
Redakcja: szczepansamulewicz
Komitet Nauk Geograficznych PAN, Konferencja Kierowników Jednostek Geograficznych, Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM oraz Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM serdecznie zapraszają do udziału w Kongresie Geografii Polskiej 2023.

Kongresowi towarzyszyć będzie Jubileusz 100-lecia Czasopisma Geograficznego i 64. Zjazd Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Wydarzenia te odbędą się w dniach 31 maja – 3 czerwca 2023 r. w Poznaniu. Tematem przewodnim obrad będzie hasło „Geografia niepewności”.

Jednym z zadań nauki jest objaśnianie rzeczywistości i przybliżanie do prawdy. To zadanie stoi również przed geografią. Ale jak ją uprawiać, gdy paradygmaty i aksjomaty ulegają erozji, a triumfy święci „mądrość ludowa”, „fake-newsy”, „fast-newsy”, stereotypy i populizm? Jak megatrendy zmieniają przebieg i konsekwencje procesów lokalnych, a jakie są ich następstwa globalne w przypadku ich kształtowania i oddziaływania w społeczeństwach najliczniejszych demograficznie?

Zmiany klimatyczne, kryzys migracyjny, pandemia, napaść Rosji na Ukrainę, inflacja to tylko niektóre szoki rozwojowe, które zwiększają poczucie niepewności życia. Globalizacja zdaje się ustępować powiązaniom regionalnym, a długofalowe planowanie – doraźnym działaniom adaptacyjnym. Jak czytać i rozumieć świat, gdy w opisującym go równaniu regresji wielorakiej najważniejszy staje się wyraz wolny? Jak odróżnić wybicia ze ścieżek od czasowych wahnięć? A może doświadczamy zbiorowego déjà vu, tylko pamięć zbyt krótka? Które kierunki badań będą zatem ważkie, jakie pytania powinniśmy stawiać? Czy by znaleźć odpowiedzi musimy szukać nowych metod czy umiejętnie wykorzystać już istniejące?

W trakcie kongresu podjęta zostanie dyskusja nie tylko nad wyzwaniami, przed którymi stoi świat i geografia, ale również nad sposobem przygotowania się do udzielania odpowiedzi w czasach niepewnych.

Więcej informacji na stronie: https://ptgeo.org.pl/kgp2023