Wydział Nauk Przyrodniczych

Stacja Czytania Krajobrazu na Wydziale Nauk Przyrodniczych

22.03.2023 - 14:32 aktualizacja 22.03.2023 - 14:32
Redakcja: szczepansamulewicz

Na Wydziale Nauk Przyrodniczych w Sosnowcu uruchomiono pierwszą w Polsce Stację Czytania Krajobrazu – oficjalne otwarcie w czasie „GeoPIKNIKU na Żylecie” 21 kwietnia 2023

Z inicjatywy Zespołu Badań Krajobrazu kierowanego przez dr hab. Urszulę Myga-Piątek, prof. UŚ, na dachu Żylety powstała pierwsza w Polsce Stacja Czytania Krajobrazu. Inwestycja została zrealizowana ze środków Projektu POWER II przez firmę OPTOKOM Outdoor Media. Pracownicy Zespołu Badań Krajobrazu – ZBK- dr inż. Anna Żemła-Siesicka, dr Katarzyna Pukowiec-Kurda, dr Michał Sobala, dr hab. Jerzy Nita, opracowali koncepcję merytoryczną i graficzną Stacji.  Panoramiczne plansze opisują strukturę i fizjonomię krajobrazu widocznego z dachy Wydziału. Zamontowano także barwne  szklane tafle, na których przedstawiono zróżnicowane metody obserwacyjne i interpretacyjne krajobrazu.

Stacja ma także część laboratoryjną. W sali 1414 mieści się wyspecjalizowana pracownia do analiz krajobrazu, przewidziana dla specjalności studiów geograficznych – Monitoring Zmian Krajobrazu, ale służąca także szerokiemu gronu studentów, doskonalących swe kompetencje w zakresie nowoczesnej kartografii i Geograficznych Systemów Informacyjnych (GIS), na kierunkach prowadzonych na WNP. Stacja docelowo będzie wyposażona w kamery sferyczne, dzięki czemu możliwa będzie transmisja obrazu on-line w całym paśmie widoczności. Uzupełniona o odpowiedni komentarz słowny, może służyć mieszkańcom regionu, w tym także osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Zespół Badań Krajobrazu, na co dzień zajmujący się naukowo analizami krajobrazowymi ma w planach rozwój inwestycji do postaci pierwszego w Polsce Obserwatorium Krajobrazowego i włączenie sosnowieckiej Stacji  do Europejskiej Sieci Obserwatoriów, które z powodzeniem funkcjonują już w krajach Zachodniej Europy. Ich działanie wspiera naukowo i dydaktycznie procesy harmonijnego kształtowania przestrzeni.

Zagłębie Dąbrowskie i Górny Śląsk są regionami, które przezywają obecnie żywiołową transformację przestrzenną. Nasz region potrzebuje  doskonale wykształconych specjalistów z zakresu  wieloaspektowych analiz krajobrazowych (m.in. struktura, funkcje, fizjonomia).  Projektując inwestycję pracownicy ZBK wykorzystali zatem walory architektoniczne budynku Wydziału (blisko 100 m wysokości względnej i doskonałe otwarcia widokowe na 4 strony świata) dla stworzenia unikatowego produktu dydaktycznego naszego Uniwersytetu i wzmocnienia jego nowoczesnego potencjału. Stacja jest także wyrazem społecznej odpowiedzialności nauki. Liczymy, że Stacja Czytania Krajobrazu stanie się także ważnym przyczynkiem do promocji naszej Uczelni, a docelowo może i atrakcją turystyczną.  Z dachu Żylety widać doskonale jak zielona jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia!

Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z walorami edukacyjnymi Stacji – 21 kwietnia podczas Geopikniku na Żylecie!