Wydział Nauk Przyrodniczych

Dzień Przedsiębiorczości Akademickiej na WNP

15.05.2023 - 09:32 aktualizacja 15.05.2023 - 13:55
Redakcja: szczepansamulewicz

W dniu 19 maja 2023 r. na Wydziale Nauk Przyrodniczych w Sosnowcu odbędzie się Dzień Przedsiębiorczości Akademickiej. Wydarzenie otworzy Dziekan Wydział Nauk Przyrodniczych Prof. dr hab. Leszek Marynowski. Wykład wprowadzający wygłosi dr hab. Sławomir Sitek (zastępca Dyrektora kierunków studiów geograficznych), który poruszy kwestie wysokości wynagrodzeń i ich zróżnicowania. Następnie o oskładkowaniu różnych typów umów opowie Joanna Giemza – Zastępca Dyrektora ds. Dochodów – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,  Oddział w Sosnowcu, zaś procedury zakładania własnej działalności gospodarczej oraz sposoby pozyskania środków na inwestycje przybliży osoba z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Aktualną sytuację absolwentów Wydziału Nauk Przyrodniczych na rynku pracy przedstawi osoba reprezentująca Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego.

Równolegle w godzinach 10.15 – 11.45 otwarty będzie punkt konsultacyjno–informacyjny ZUS, gdzie będzie można porozmawiać o następujących kwestiach z zakresu ubezpieczeń społecznych:

• zakładanie działalności  pozarolniczej,
  • możliwe ulgi w składkach społecznych dla przedsiębiorców,
  • zasady składania dokumentów i opłacania składek,
  • zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców,
  • zakładanie profilu PUE,
  • komunikacja elektroniczna z ZUS.

Wydarzenie ma charakter otwarty, dedykowany studentom i pracownikom Uniwersytetu Śląskiego, a także wszystkim zainteresowanym osobom z poza uczelni.

Serdecznie zapraszamy.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie.

Agenda wydarzenia:

9.30 Przywitanie gości – otwarcie wydarzenia (prof. dr hab. Leszek Marynowski – Dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych, dr hab. Sławomir Sitek – Zastępca Dyrektora Kierunku Geografia, Inżynieria zagrożeń środowiskowych, Turystyka, Joanna Sadowska – Chudy – Kierownik Biura Karier UŚ).

9.40 – 10.15 – Wynagrodzenia w Polsce i na świecie – zróżnicowanie branżowe i przestrzenne (dr hab. Sławomir Sitek).

10.15 – 11.45 – Oskładkowanie oraz koszty umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło a także własnej działalności gospodarczej (Joanna Giemza – Zastępca Dyrektora ds. Dochodów – ZUS, oddział w Sosnowcu).

12.00 – 13.30 – Jak rozpocząć działalność gospodarczą i pozyskać środki na inwestycje? (Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach).

13.30 – 14.30 – Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych na rynku pracy (Biuro Karier UŚ).