Debata nt: „Domy pomocy społecznej w trakcie zarazy”

03.08.2020 - 12:37 aktualizacja 03.08.2020 - 14:36
Redakcja: violettakulik

Czas letni to dla wielu osób okres wypoczynku i zrelaksowania się po intensywnej pracy. Jest to czas szczególny, kiedy w tle mamy świadomość obecności koronowirusa. Niestety, dla mieszkańców oraz pracowników domów pomocy społecznej to nadal duże zagrożenie. W opinii publicznej pojawiały się reportaże o sytuacji podczas pandemii. Chcemy zaprosić Państwa do rozmowy o tym jak było, jak jest dziś i zastanowić się jak będzie wyglądała sytuacja w domach pomocy społecznej w najbliższej przyszłości. To Dyrektorzy DPS oraz przedstawiciele związani z tym środowiskiem są źródłem najbardziej rzetelnej wiedzy.

Wydział Nauk Społecznych kształci studentów na kierunku Praca socjalna. Nasi absolwenci pracują we wszelkich typach instytucji polityki społecznej w sektorze publicznym i prywatnym oraz w organizacjach pozarządowych. Student po ukończonych studiach posiada uprawnienia wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Jak my jako społeczność akademicka możemy pomóc mieszkańcom DPS-ów aby nie czuli się osamotnieni?
Jakie problemy wyniknęły w trakcie pandemii?
Jak czas pandemii wpłynął na relacje wśród pracowników domów pomocy społecznej?
Czy przygotowanie pracowników (na kierunkach socjalnych, pedagogicznych) było wystarczające, czy w obecnej sytuacji należy zmienić/poszerzyć ścieżkę przygotowania do zawodu?

Zachęcamy do obejrzenia debaty, która odbyła się 23 lipca br. Uczestnicy debaty odpowiedzieli na te i inne ważne pytania.
Link do nagrania:https://youtu.be/zEulfCvkTpQ

Zaproszenie przyjęli:

– Anna Sławińska – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame, Strumień

– Ewelina Kościuszko – Wiaterek – Kierownik Działu Terapeutyczno – Opiekuńczego

– Jakub Wąsioł – Przewodniczący Rady Mieszkańców

– Leszek Falis – Dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu

– Anna Lewicka – tegoroczna absolwentka studiów I stopnia na kierunku praca socjalna

– Michał Czaja – tegoroczny absolwent studiów II stopnia na kierunku praca socjalna

W roli eksperta: dr Ewa Leśniak- Berek, prof. UŚ, Z-ca Dyrektora Kierunku: polityki miejskie i doradztwo publiczne; praca socjalna; socjologia.

Spotkanie prowadziła: dr Dorota Prysak, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, od lat współpracuje z domami opieki społecznej.