Dzieci są ważne – Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

19.11.2020 - 11:41 aktualizacja 19.11.2020 - 11:44
Redakcja: mariamichniowska
Tagi: Dziecko, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, Prawa Dziecka

20 listopada 2020 r. przypada 31. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka. Tego dnia również obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który stanowi doskonałą okazję do informowaniu dzieci oraz młodzieży o prawach jakie im przysługują i nagłaśniania tego tematu wśród dorosłych.

Mniej osób jednak wie, że od 2001 r. 19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.

Pracownicy naszego Wydziału, a szczególnie Instytutu Pedagogiki, poświęcają swoje badania tematyce praw dziecka i zapobieganiu przemocy wobec dzieci. Z tej okazji, chcielibyśmy przypomnieć jeden z artykułów Pani Prorektor prof. dr hab. Ewy Jarosz, która w latach 2011-2018 pełniła funkcję społecznego doradcy Rzecznika Praw Dziecka oraz była autorką corocznych raportów diagnostycznych na temat społecznych postaw wobec przemocy w wychowaniu i publikacji naukowych na temat praw dziecka, jak również na temat problemów społeczno-wychowawczych.