Społeczne i etyczne aspekty relacji człowiek – maszyna

08.11.2021 - 07:17 aktualizacja 08.11.2021 - 07:20
Redakcja: violettakulik

Interdyscyplinarny zespół badawczy w składzie: dr hab. Rafał Muster, prof. UŚ, oraz dr hab. Mariusz Wojewoda, prof. UŚ, z zaprzyjaźnionego Instytutu Filozofii  pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Suchackiej, prof. UŚ, opublikował interesujący artykuł pt. „HUMAN AND MACHINE CREATIVITY: SOCIAL AND ETHICAL ASPECTS OF THE DEVELOPMENT OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE” w czasopismie “Creativity Studies”.

W artykule zwrócono uwagę na kwestie społecznych i etycznych aspektów relacji człowiek – maszyna, ze szczególnym podkreśleniem wymiaru pragmatyzmu, zaufania i fascynacji nowymi technologiami oraz zasad etyki robotów. Znaczna część rozważań odnosi się także do skutków procesów automatyzacji, również w aspekcie funkcjonowania rynku pracy, zdolności kreatywnych człowieka i posiadania odpowiednich kompetencji. Wskazano także na niezagospodarowane jeszcze pola badawcze, związane ze sztuczną inteligencją. Przeprowadzana analiza stanowić może wskazówkę do ukierunkowania badań socjologicznych i filozoficznych, z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania SI i szukania wsparcia w zespołach interdyscyplinarnych.

Artykuł dostępny https://journals.vgtu.lt/index.php/CS/article/view/14316