Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Awans dziennikarstwa i psychologii – WNS w rankingu „Perspektyw” 2022

08.08.2022 - 07:50 aktualizacja 08.08.2022 - 07:50
Redakcja: violettakulik

Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął wysoką 8. pozycję wśród uniwersytetów w tegorocznym rankingu szkół wyższych opracowanym przez portal „Perspektywy”. To sukces całej wspólnoty akademickiej naszej uczelni, którego by nie było bez różnorodnych działań podejmowanych na wydziałach. W rankingu doceniono jakość i innowacyjność nauki na UŚ oraz atrakcyjność prowadzonych kierunków studiów.

Wysoka jakość publikacji pracowników UŚ to jedna z cech naszej uczelni. W rankingu „Perspektyw” zajęliśmy pod tym względem 4. miejsce wśród uniwersytetów, a 5. pośród wszystkich ocenianych szkół wyższych. – Tak wysoki wynik zawdzięczamy dobrze projektowanym, wartościowym badaniom, których wyniki prezentowane są w artykułach o międzynarodowej renomie – mówi prof. dr hab. Michał Daszykowski, prorektor ds. nauki i finansów. W kryterium uwzględniono odsetek artykułów, które należą do 10% artykułów najczęściej cytowanych na świecie. Naukowcy z Wydziału Nauk Społecznych publikują w prestiżowych czasopismach, które są cenione przez badaczy na całym świecie, poświęconych takim dyscyplinom, jak: psychologia, pedagogika czy nauki socjologiczne. Są to m.in. „Scientific Reports”, „Nature Human Behavior”, „Nature Communications” „Creativity Studies” czy „Journal of Religion and Health”.

Uniwersytet Śląski został wysoko oceniony także w kategorii „efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania”. Uplasowaliśmy się na 6. miejscu wśród uniwersytetów (oraz drugim wśród uczelni na Śląsku). Jest to dowodem jakości prowadzonych badań oraz zaufania ze strony podmiotów finansujących. W rankingu brano pod uwagę średnią kwotę środków przeznaczonych na badania i rozwój, jakie zostały pozyskane w latach 2020/2021 w stosunku do ogółu pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-wdrożeniową. Wydział Nauk Społecznych może pochwalić się realizacją wielu grantów ze środków zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Wśród realizowanych projektów są m.in. takie tematy, jak: „Związek pomiędzy symptomami PTSD, zachowaniami żywieniowymi i zdrowiem fizycznym: Korelaty zapalne, kardiometaboliczne, i psychofizjologiczne” (OPUS 21, Narodowe Centrum Nauki), „Transform 4 European Research and Innovation” (Horizon 2022) oraz „Gender Equality Programme in Academia – Raising Diversity / GEPARD” (program „Erasmus+ partnerstwa strategiczne” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji). Wyniki otrzymywane w ramach prowadzonych badań przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Nasza uczelnia znalazła się również w gronie liderów pod względem potencjału naukowego. Zajęliśmy 5. pozycję w kategoriach „uprawnienia habilitacyjne” oraz „uprawnienia doktorskie”. To dowód na wysoką jakość kadry oraz możliwości rozwoju i awansu naukowego. Pracują u nas osoby o najwyższych kwalifikacjach (pod tym względem zajmujemy 12. pozycję w Polsce). UŚ ma uprawnienia nadawania do stopni naukowych doktora m.in. w dyscyplinach: nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne, pedagogika i psychologia, a także doktora habilitowanego w dyscyplinach: nauki o komunikacji społecznej i mediach, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne oraz pedagogika.

Sukcesy naukowe przekładają się także na wysoką jakość oferowanych przez uczelnię kierunków studiów, co każdego roku przyciąga zainteresowanych nimi kandydatów. W tegorocznej klasyfikacji awans aż o 6. pozycji uzyskał kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna (z 19. pozycji na 13). Psychologia natomiast z 18. miejsca przeniosła się na 13.

Ranking opublikowano na stronie portalu „Perspektywy”. W zestawieniu uczelni ujęto wszystkie szkoły wyższe (publiczne oraz niepubliczne), posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych.

ranking Perspektyw

return to top