Tworzenie i rozpowszechnianie memów internetowych formą społecznego zaangażowania

20.10.2022 - 08:04 aktualizacja 03.11.2022 - 08:47
Redakcja: violettakulik

Czy wiesz, że tworzenie i rozpowszechnianie memów internetowych choć wydaje się zwykłą rozrywką, jest również formą społecznego zaangażowania?

„Niekończąca się historia. Memy internetowe w perspektywie narracji” to nowa, świetna publikacja autorstwa dr. hab. Pawła Sarny i dr Róży Norström na temat memów komentujących pandemię koronawirusa.

W artykule przedstawiono wyniki analizy ponad 300 polskich memów dotyczących pandemii SARS-CoV-2 z lat 2020-2021. Celem badania było określenie, w jaki sposób memy – traktowane jako nośniki perswazji – narzucają odbiorcom interpretację faktów. Wyróżnienie czterech typów bohaterów: Ofiary, Prześladowcy, Wybawcy i Głupca pozwoliło określić, jakie grupy społeczne obsadzane są w poszczególnych rolach. Role te wraz z odpowiadającymi im typowymi scenariuszami ewokowały narracje, które mogły wywoływać określone opinie i emocje na temat pandemii i związanych z nią zachowań czy decyzji.

napis w czerwone ramce: COVID 19