Doświadczenie choroby COVID-19 i lęk przed wirusem SARS-CoV-2 wśród polskich studentów – badania naukowe

13.01.2023 - 08:50 aktualizacja 13.01.2023 - 08:52
Redakcja: violettakulik

W czasopiśmie naukowym PeerJ Life&Environment został opublikowany artykuł pt. Experience of COVID-19 disease and fear of the SARS-CoV-2 virus among Polish students, który jest rezultatem współpracy w ramach zespołu interdyscyplinarnego powołanego na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w składzie: dr hab. Elżbieta Turska, prof. UŚ, dr Paweł Grzywna, prof. UŚ oraz dr Natalia Stępień-Lampa (†).

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w istotny sposób dotknęła jednostki i całe społeczeństwa. Spowodowało to szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia publicznego. Przyczyniło się to do obniżenia średniej długości życia i znacznie obniżyło poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego. Odbiło się to nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym. Zakażenia COVID-19 stały się tak powszechne w wielu krajach, w tym w Polsce, że prawie każdy członek społeczeństwa albo sam tego doświadczył, albo ma członka rodziny lub przyjaciela dotkniętego chorobą. Podjęte w artykule badania dotyczą lęku przed zakażeniem COVID-19 wśród polskich studentów, determinowanego doświadczeniem choroby – czy to bezpośrednim, czy wśród bliskich.

Ankieta online została przeprowadzona wśród 851 studentów. Miało to miejsce między 1 a 15 marca 2021 r., rok po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia wirusem w Polsce. Celem badania było poznanie związku między doświadczeniem choroby COVID-19 (bezpośrednim lub wśród osób bliskich respondentowi), a lękiem przed tą chorobą wśród studentów uczelni wyższych w Polsce.

Wyniki wskazują, że poziom lęku przed COVID-19 wśród polskich studentów był niski (M = 1,98; SD = 0,49), przy czym kobiety (M = 2,04; SD = 0,75) prezentowały statystycznie wyższy (t (620,46) = 3,05; p = 0,002) niż mężczyźni (M = 1,87; SD = 0,74). Istotna dla poziomu doświadczanego lęku przed COVID-19 w badanej grupie okazała się sytuacja, w której osoba bliska zachorowała na COVID-19 lub zmarła w wyniku zakażenia koronawirusem (t (469,46) = − 2,98; p = 0,003).

Istotnie wyższy poziom lęku w grupie młodych ludzi, którzy znali kogoś bliskiego z ciężką (śmiertelną) chorobą COVID-19 wskazuje, że wsparcie psychologiczne może mieć większe znaczenie dla takich osób niż dla osób, które takiej sytuacji nie doświadczyły. Podobny wniosek można sformułować biorąc pod uwagę kryterium płci, gdyż wyniki pozwalają przewidywać, że kobiety oczekują większego wsparcia w sytuacji pandemii.

napis w czerwone ramce: COVID 19
Obraz Pete Linforth z Pixabay