Postawy wobec wiary wśród mieszkańców Polski i Węgier – badania naukowe

13.01.2023 - 08:38 aktualizacja 13.01.2023 - 08:54
Redakcja: violettakulik

W czasopiśmie naukowym European Journal of Science and Theology został opublikowany artykuł pt: Attitudes towards faith among inhabitants of Poland and Hungary: moderating role of age, education and place of residence, który jest rezultatem współpracy w ramach zespołu interdyscyplinarnego powołanego na Wydziale Nauk Społecznych w składzie: dr hab. Elżbieta Turska, prof. UŚ, dr Paweł Grzywna, prof. UŚ oraz dr Natalia Stępień-Lampa (†).

Artykuł porusza aspekt postaw wobec wiary wśród mieszkańców Polski i Węgier. Właśnie te dwa kraje Europy Środkowej i Wschodniej zostały wybrane, ponieważ były pierwszymi państwami byłego bloku komunistycznego, które podpisały konkordaty ze Stolicą Apostolską. Autorzy przyjęli, że wiek, wykształcenie i miejsce stałego zamieszkania będą istotnymi czynnikami różnicującymi postawy wobec religii wśród mieszkańców obu krajów. W artykule wykorzystano dane statystyczne z IX Rundy Europejskiego Sondażu Społecznego opracowanego przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Analiza danych dotyczących postaw wobec wiary wykazała, że Polacy niezależnie od wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania są zdecydowanie bardziej religijni niż Węgrzy. Jednak zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech udział wierzących w najmłodszych grupach wiekowych jest niższy niż w grupach najstarszych. Dane te pozwalają przewidywać, że w kolejnych dekadach XXI wieku w obu krajach będą postępowały procesy sekularyzacji.

gazeta