„Teoria wpływu” – projekty fotograficzne Pracowni fotografii ASP w Katowicach i Instytutu Dziennikarstwa UŚ

24.01.2022 - 10:35 aktualizacja 01.02.2022 - 09:32
Redakcja: violettakulik

W środę 19 tycznia br. miało miejsce otwarcie wystawy “Teoria wpływu”, na której zaprezentowane zostały wspólne prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Wystawę można obejrzeć w Galerii Wertykalnej na katowickiej ASP przy ul. Raciborskiej 50. Powstały one w ramach zajęć dydaktycznych obu uczelni. Wernisaż otworzył rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. dr hab. Grzegorz Hańderek.
Wspólne zajęcia studentów dziennikarstwa UŚ i studentów malarstwa ASP Katowice były wyzwaniem dla obu stron. W tegorocznej edycji projektu przewodnią inspiracją miała być niemiecka filozofia. Obok twórczej pracy studenci przez cały rok akademicki wspólnie studiowali jej tajniki i wspólnie dyskutowali nad jej zawiłościami. Zastanawiali się nad wpływem niemieckiej filozofii na ich tożsamość i wrażliwość. Stąd też tytuł wystawy – czyli „Teoria wpływu”.

Otwieranie nowych perspektyw jest oczywistym celem zarówno akademickiej, jak i artystycznej edukacji. Projekt pt. „Teoria wpływu” stara się go realizować na kilku płaszczyznach. Tworzenie dzieła wizualnego, które definiuje się tylko przez obraz, wydaje się czymś oczywistym. Zupełnie nowa wartość powstaje jednak  poprzez dodanie mu paradygmatu w postaci słowa. Staje się ono elementem, który może spowodować całkowitą przemianę sensów.

Ta rekonfiguracja dzieła wizualnego poprzez ingerencje słowa może odbywać się w bardzo różnych kierunkach.  Może ono stanowić poetycką, czy literacką komponentę, może też określać jego genezę. Różnorodność relacji między słowem i obrazem, a jednocześnie różnorodność przedstawionych tematów była świadomym zamierzeniem autorów wystawy, którzy swoim studentom zostawili pełną swobodę wyboru i inspiracji.

Studentom pozostawiono do dyspozycji dowolność w wyborze formy realizacji dzieła oraz omawianego tematu. Mogli więc wybrać spośród szeregu gatunków literackich, jak i fotograficznych. Z jednej strony mogła być to poezja, opowiadanie, tekst piosenki, tekst publicystyczny, notka prasowa, a z drugiej mogła to być fotografia analogowa, cyfrowa, czy fotomontaż. Taka swoboda leżała w świadomym zamierzeniu opiekunów wystawy.

Wolność była tu szczególnie ważna, ponieważ prezentowane tutaj prace wykonane zostały w ramach regularnych zajęć dydaktycznych. Zrealizowali je studenci grup dziekańskich z dwóch zupełnie różnych uczelni. Po kilku spotkaniach studenci, zgodnie z własnym wyborem, połączyli się w pary, których zadaniem było wykreowanie wspólnych dzieł sztuki.

W otwarciu wystawy wzięło udział kilkaset  osób: autorów, ich przyjaciół, rodziców, studentów obu uczelni. Obecna była również Pani Prodziekan Strategii i Promocji Wydziału Nauk Społecznych, dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka, prof. UŚ.

Studenci biorący udział w wystawie:
Tymon Banachowicz, Karolina Bil, Laura Bielka, Anna Borkowska, Karolina Borucka, Sandra Bruśniak, Joanna Chalczyńska, Bartosz Dominik, Marcela Gawęda, Daria Godlewska, Kamilla Hajruddinowa, Marek Kanior, Agata Kempa, Dominika Koszowska, Paulina Krzyżak, Jan Kukułka, Justyna Kurek, Wojciech Leder, Kornel Leśniak, Kacper Łukasik, Urszula Marszałek, Maria Maxowa, Tytus Musiewicz, Anna Nolepa, Michał Pietraszko, Hanna Pitala, Joanna Płazińska, Michał Robak, Michał Smoliński, Daria Socha, Olaf Staszkiewicz, Marlena Szewczyk, Sandra Szyszka, Agata Śmieja, Julia Tabin, Julia Wojarska, Karolina Wiera, Paulina Winiarska, Dominika Wollman, Karol Wolszakiewicz, Damian Żak.

Opiekunami projektu są prof. ASP dr hab. Piotr Muschalik, dr hab. Sebastian Fikus, prof. UŚ mgr Barbara Kubska oraz mgr Natalia Klimaschka.

Wystawa będzie czynna w Galerii Wertykalnej do 25.02.2022. Później pokazana zostanie w Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen koło Düsseldorfu.

Tekst przygotowała doktorantka studiów doktoranckich mgr Natalia Klimaschka.