Zaangażowanie pracowników Instytutu Socjologii w organizację WUF-11

09.06.2022 - 13:13 aktualizacja 14.06.2022 - 12:18
Redakcja: violettakulik

Tegoroczna edycja Światowego Forum Miejskiego WUF-11 odbywać będzie się od 26 do 30 czerwca br. Główną część wydarzeń zaplanowano w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Spotkania w ramach Forum prowadzone będą także w 11 strefach miejskich zlokalizowanych w centrum Katowic, w tym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Nasi eksperci: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ oraz dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ podczas wydarzenia https://wuf.unhabitat.org/ organizują debatę pt.: „Innowatorzy społeczni w wielkim mieście”, poświęconą innowacjom społecznym. którą będzie moderował dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ.  Panelistami będą: Anna Bielak-Dworska (Fundacja Stajnia), Magdalena Janosz (Stowarzyszenie Kurka Wodna), Małgorzata Krakowiak (Fabryka Inicjatyw Lokalnych, Centrum Zimbardo), dr hab. Marcjanna Nóżka, prof. UJ, dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ,  dr Witold Mandrysz (Uniwersytet Śląski).
Debata zaplanowana jest na 29. czerwca (godz. 19:00-20:00) w strefie Nauki na WUF-11, zlokalizowanej przed Wydziałem Humanistycznym UŚ (dawny Wydział Fizyki, mapka >>>).
Celem spotkania jest dyskusja nad znaczeniem innowacji społecznych w mieście. Zagadnienie to wpisuje się w nowe spojrzenie na miasto związane z poszukiwaniem oddolnych inicjatyw i pomysłów mogących poprawić jakość życia w mieście, satysfakcję mieszkańców oraz stan środowiska naturalnego i przyrody w mieście. Niezwykle ważne jest poszukiwanie nowych mechanizmów radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami (klimatycznymi, demograficznymi, społecznymi, gospodarczymi itp.). W dyskusji skonfrontowane zostaną koncepcje naukowe związane z tworzeniem „dobrze nastrojonego miasta” (J.F.P. Rose), z głosami praktyków – miejskich innowatorów społecznych, dzięki którym miasta i dzielnice stają się lepszymi miejscami do życia. Przewidywane jest też oddanie głosu publiczności i rozmowa nad problemami zgłaszanymi przez uczestników wydarzenia i wskazanie potencjalnych ścieżek umożliwiających rozwiązanie zgłaszanych problemów.

Ponadto dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ na zaproszenie UN-Habitat będzie prelegentem podczas Akademickiego Okrągłego Stołu (Academia Roundtable) i weźmie udział w panelu pt. „Transforming our cities for a better urban future, innovative research that informs policy making” (29. czerwca, godz. 13:30-15:30).
Dyskusje w trakcie panelu będą skoncentrowane wokół nowatorskich metod badawczych i wyników innowacyjnych badań, jako czynnika wspomagającego procesy decyzyjne w miastach oraz kształtującego zmiany w politykach miejskich i miejskich modelach rozwoju.

Zapraszamy także do wzięcia udziału w warsztatach pt.: „Upcycling, czyli miejskie majsterkowanie – o społecznym wymiarze gospodarki cyrkularnej”, koordynowanych przez Zuzannę Neuve-Église (Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitarnych UŚ), które poprowadzą członkowie stowarzyszenia Kurka Wodna. Warsztaty odbędą się 29 czerwca (godz. 17:30-19:00).
We współczesnych miastach zdiagnozować można wiele wyzwań rozwojowych (demograficzne, klimatyczne, ekologiczne itp). Jednym z nich jest ograniczenie konsumpcji, które między innymi można osiągnąć dzięki wydłużaniu życia produktów, wprowadzaniem ich (czasem po przetworzeniu) do ponownego obiegu – upcycling. Podczas wydarzenia przedstawione zostanie znaczenie gospodarki cyrkularnej dla współczesnych miast, zaprezentowane zostaną dobre przykłady działań, które zostały zrealizowane w różnych ośrodkach miejskich, a także zorganizowane zostaną proste prace warsztatowe pokazujące jak można powtórnie wykorzystywać produkty codziennego użytku.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w debatach, jak i warsztatach zapraszamy do rejestracji:

Więcej informacji o Strefach w ramach WUF-11, w tym o Strefie Nauki: https://wuf11.katowice.eu/pl/11-scen.htm

Organizacja aktywności przez UŚ jest dofinansowana z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.