Ekologia pejzażu dźwiękowego – dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UŚ

17.05.2023 - 11:19 aktualizacja 17.05.2023 - 11:19
Redakcja: violettakulik

W artykule Ekologia pejzażu dźwiękowego autorka dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UŚ stawia tezę, iż w tym, jak słyszymy i co słyszymy, zawiera się klucz do zrozumienia kondycji współczesnego człowieka. Kulturę i nasze społeczne otoczenie odbieramy głównie wzrokowo, a dominujący wzrokocentryzm sprawia, że słyszenie staje siędla nas wtórne i mało znaczące, stąd pojawia się potrzeba kontestacji takiej wzrokocentrycznej hegemonii, ograniczonej do jednego zmysłu. Artykuł mieści się w ramach nurtu soundscape studies, który analizuje dźwięk jako istotny zasób środowiska, zarzewie znaczeń i doświadczeń estetycznych. Szczególne miejsce w tekście poświęcone zostało przemianom, zachodzącym w krajobrazie dźwiękowym, zmieniającym się funkcjom dźwięku, a także pozytywnemu wpływowi krajobrazu (w tym dźwiękowego) na dobrostan psychiczny człowieka.

dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UŚ