Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Dzień testera oprogramowania | mgr inż. Tomasz Wesołowski

08.09.2021 - 06:30 aktualizacja 13.09.2021 - 10:45
Redakcja: jp
Tagi: kartka z kalendarza, save the date

9 wrzesień

DZIEŃ TESTERA OPROGRAMOWANIA

Save the date with our scientists

„Kartka z kalendarza” to cykl artykułów, które powstawały z okazji różnych nietypowych świąt. Autorami prezentowanych materiałów są studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

O tym, jak ważna, potrzebna, ale także denerwująca jest praca testera oprogramowania mówi mgr inż. Tomasz Wesołowski.

Tomasz Wesołowski
fot. archiwum prywatne

mgr inż. TOMASZ WESOŁOWSKI

Dzień testera oprogramowania obchodzony jest na pamiątkę znalezienia 9 września 1947 roku w komputerze Mark II owada powodującego spięcie w przekaźniku i tym samym błędne działanie komputera 😎

Sam termin „bug” nie pochodzi jednak ze slangu informatycznego tylko z żargonu inżynierów i był używany już na długo przed znalezieniem „buga” w komputerze Mark II.
A Tester … no cóż, łatwo nie ma. Koledzy z zespołu często „żartują”, że przez testerów mają dużo dodatkowej pracy.
Dobry Tester wręcz znęca się nad sprawdzanym programem ponieważ musi znaleźć wszystkie jego słabe strony i niedoróbki – a wszystko to oczywiście raportuje i programiści muszą to poprawić.
Do tego trzeba mieć pewne predyspozycje i umiejętnie „czepiać się” szczegółów – moi studenci oddający projekty wiedzą o co chodzi 😁
Ale spójrzmy prawdzie w oczy – bez Testerów pewnie niejeden z nas wyrzuciłby komputer przez okno w ataku złości spowodowanym błędami 😉

Dlatego baaaardzo lubimy Testerów 😍 i pamiętajmy, że nie wszystkie „bugi” są złe – niektóre swoimi kolorami umilają nam życie 😀

read this article in english