Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

12.12.2021 - 12:40 aktualizacja 12.12.2021 - 12:48
Redakcja: jp
Tagi: koła naukowe mikromechatronik

W dniach 06-10.12.2021 r. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się Szczyt Cyfrowy ONZ-IGF, czyli organizowane przez Sekretarza Generalnego ONZ forum wszechstronnej wymiany poglądów oraz otwartego i inkluzyjnego dialogu na tematy związane z zarządzaniem Internetem. W tym roku w czasie ponad 250 sesji poruszono tematy dotyczące działań mających na celu osiągnięcie inkluzji gospodarczej i ochrony praw człowieka w Internecie, powszechnego dostępu do Internetu i efektywnej możliwości korzystania z sieci. Tematyka obejmowała także poszukiwanie rozwiązań dla szerszych zagadnień międzysektorowych dotyczących klimatu, e-odpadów i środowiska, ochrony danych i konsumentów, współpracy cyfrowej oraz zaufania, bezpieczeństwa i stabilności.

Studenci Koła Naukowego Mikromechatroników, którego opiekunem jest dr hab. inż. Lucjan Kozielski, brali czynny udział w tegorocznym Szczycie Cyfrowym ONZ-IGF. Ich aktywność dotyczyła problemów, z jakimi borykają się studenci oraz absolwenci studiów na kierunkach technicznych: poprzez położenie dużego nacisku na przekazywanie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności, pomijane są aspekty kształcenia umiejętności miękkich, które są niezwykle przydatne w relacjach międzyludzkich oraz w momentach poszukiwania pracy, np. umiejętności efektywnej komunikacji, pracy w zespole, chęci do poszerzania swojej wiedzy oraz samorozwoju. Wszystkie wymienione elementy są cenione przez przyszłego pracodawcę.
W czasie Szczytu Cyfrowego ONZ-IGF studenci wzięli również udział w warsztatach pt. „YouthSummit”, organizowanych w ramach II części projektu MEIN 2021 „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”, w czasie których skorzystali z szansy podniesienia kompetencji osobistych, rozwoju relacji interpersonalnych oraz budowania sieci międzynarodowych kontaktów.