Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

9 studentów WNST w rankingu projektu „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”

21.04.2023 - 09:11 aktualizacja 21.04.2023 - 09:14
Redakcja: jp

Poznaliśmy listę rankingową tematów przyjętych do realizacji w projekcie „Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a jego celem jest jest podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, poprzez opracowanie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach nowoczesnego, modelowego i skalowalnego rozwiązania systemowego do zastosowania w procesie kształcenia na poziomie wyższym, wspierającego podnoszenie wśród studentów kluczowych kompetencji przyszłości, z naciskiem na rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie.

Wśród 20 zakwalifikowanych tematów znajdują się projekty zaproponowane przez studentów Wydziału:

• Kacper Książek (informatyka; opiekun: dr hab. Małgorzata Przybyła-Kasperek, prof. UŚ) – „FRIENDLY SOLAR, czyli system wykorzystujący sztuczną inteligencję do predykcji nasłonecznienia w danej lokalizacji geograficznej z dokładnością do godziny, a także do optymalizacji zarządzania domową energią celem minimalizowania kosztów energii oraz zużycia paliw kopalnianych”
  • Michał Pasierbski (informatyka; opiekun: dr hab. Beata Zielosko, prof. UŚ) – „System kasowo-magazynowy z funkcją kontroli jakości produktów dla małych sklepów spożywczych”
  • Tomasz Kapcia (informatyka; opiekun dr Przemysław Kudłacik) – „FindMeAJob – platforma do odwrotnej rekrutacji dla osób poszukujących pracę oraz dla przedsiębiorców”
  • Maciej Zelder (informatyka stosowana; opiekun: dr hab. Łukasz Machura, prof. UŚ) – „CodeSquadron, Code Squadron, Code with Team, CollabSquad, CollabSquads”.
  • Igor Grabowski (chemia; opiekun: dr Katarzyna Kowalska-Szojda) – „Właściwości absorpcyjno-emisyjne pochodnej fenotiazyny o potencjalnym zastosowaniu w produkcji ogniw słonecznych”
  • Mateusz Pączek (chemia; opiekun: dr hab. Aneta Słodek, prof. UŚ) – „Funkcjonalne materiały stosowane w zielonych technologiach – układy donor-akceptor (D-A) oparte na motywie fenotiazyny”
  • Zespół w składzie: Michał Balicki, Anna Suzdalcew, Krzysztof Kilian (matematyka; opiekun: dr Łukasz Strąk) – „Lepsze AI dla gry rój”

Więcej na stronie: Uczelnie Przyszłości – nowe możliwości w zakresie kształcenia | Uniwersytet Śląski w Katowicach (us.edu.pl)