Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

22.05.2023 - 14:59 aktualizacja 23.05.2023 - 12:00
Redakcja: jp

17.05.2023 | Dzień otwarty

W ramach współpracy nawiązanej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim i firmą Vattenfall,  w dniu 17 maja 2023 r. studenci kierunku informatyka stosowana mieli okazję wziąć udział w Dniach Otwartych odbywających się na terenie firmy Vattenfall w o/Katowice. Podczas wizyty studenci zapoznali się ze specyfiką pracy informatyka w dużej międzynarodowej korporacji związanej z sektorem energetycznym.

W ramach spotkania odbyły się także wykłady i warsztaty pozwalające zapoznać studentów z narzędziami do zarządzania infrastrukturą IT, rozwojem aplikacji czy technologią chmurową. Na podstawie zdobytej wiedzy studenci wzięli również udział w ciekawym quizie. Dodatkowym bonusem było spotkanie z pracownikami Działu HR.

Ogromnie dziękujemy Pracownikom Vattenfall za poświęcony czas i  przekazaną wiedzę.

Dni otwarte z Vattenfall 17.05.2023 r. | Fot. Paulina Trybek

15.05.2023 r. | Wykład i stoisko w Instytucie Informatyki

Studenci kierunku informatyka wysłuchali wykładu pt. „Minimalizm i automatyzacja oprogramowania w świecie elektromobliności”. Swoją wiedzą podzielił się Adam Kulawik – inżynier oprogramowania w Vattenfall IT Services Poland.

Wykład dotyczył jednej z największych sieci do ładowania samochodów elektrycznych InCharge, na którą składa się 60 000 stacji w 4 krajach Europy. By zapewnić nieprzerwaną pracę i właściwy przepływ informacji, nad rozwojem oprogramowania pracuje kilkadziesiąt osób. Podczas wykładu prezentowano aktualne problemy związane z utrzymaniem systemu informatycznego: Jak przy takiej skali projektu zapewnić szybkość i wydajność pracy programistów? Co, jeśli w zespole nie ma już nikogo, kto pisał pierwsze linie kodu? Jak dbać o jego jakość? Czy 230 testów w aplikacji w dwie i pół minuty to dużo?

Firma Vattenfall IT Services przygotowała także stoisko informacyjne, gdzie można było porozmawiać z pracownikami firmy, dowiedzieć się o aktualnych procesach rekrutacyjnych i charakterze pracy w firmie.

O Organizatorze

Vattenfall IT Services Poland Sp. z o.o dostarcza usługi IT dla całej grupy m.in. w zakresie utrzymywania i rozwoju aplikacji, service desk, monitoringu, security oraz zarządzania infrastrukturą IT.

Wykład Vattenfall IT Services w Instytucie Informatyki 17.05.2023 r. | Fot. Agnieszka Nowak-Brzezińska
Stoisko Vattenfall IT Services w Instytucie Informatyki 17.05.2023 r. | Fot. Iwa Wcisło-Maślanka