Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

[ONLINE] Wykład mgr. inż. Marcina Gerlicha pt. „Tendencje rozwojowe w przemyśle materiałów wybuchowych oraz środków inicjowania”

05.11.2021 - 21:28, aktualizacja 08.11.2021 - 11:05
Redakcja: jp

Fot. archiwum prywatne

Mgr inż. Marcin Gerlich,
Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, NITROERG S.A.

Mgr inż. Marcin Gerlich jest chemikiem nieorganikiem, doktorantem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz równolegle technologiem Działu Badań i Rozwoju w NITROERG S.A. Po ukończeniu studiów w 2018 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej rozpoczął doktorat pod kierownictwem dr hab. inż. Andrzeja Wojewódki prof. Pol. Śl. Od 2020 roku prowadzi doktorat wdrożeniowy w Wojskowej Akademii Technicznej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Waldemara Trzcińskiego. W pracy naukowej zajmuje się badaniem procesu spalania w układzie ciał skondensowanych. Tematyka ta jest ściśle związana również z jego pracą zawodową, a dokładnie z układami opóźniającymi w zwłocznych zapalnikach materiałów wybuchowych.

Powszechne wykorzystanie materiałów wybuchowych w górnictwie oraz pracach inżynierskich przyczynia się do ciągłego rozwoju środków inicjowania oraz samych materiałów wybuchowych (MW). Od wynalezienia dynamitu przez Alfreda Nobla w 1867 roku, przemysł opracował wiele nowych rozwiązań zwiększających efektywność oraz bezpieczeństwo prac wydobywczych (jak emulsyjne materiały wybuchowe, zapalniki nieelektryczne czy zapalniki bezpieczne wobec pyłu węglowego i metanu). Niezwykle istotnym z punktu widzenia techniki strzałowej jest rozwój zwłocznych zapalników materiałów wybuchowych, które pozwalają na inicjowanie ładunków MW w otworach strzałowych w sposób sekwencyjny, co przyczynia się do redukcji drgań parasejsmicznych, zwiększenia rozdrobnienia urobku oraz lepszego jego odrzucenia od calizny skalnej. Niniejszy wykład stanowi omówienie najważniejszych osiągnieć w obszarze materiałów wybuchowych oraz środków inicjowania. Przedstawiona zostanie technologia oraz chemia materiałów wybuchowych wykorzystywanych powszechnie do celów cywilnych. Omówione zostaną również metody badań MW oraz środki bezpieczeństwa obecne w trakcie ich produkcji.