Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Erasmus+ | Zaproszenie na wykład dla studentów pt. „Big data analytics, tools and methods”

10.05.2023 - 10:57, aktualizacja 11.05.2023 - 08:48
Redakcja: jp
Tagi: erasmus+

Drogie studentki, drodzy studenci.

Serdecznie zapraszamy na wykład pt. „Big data analytics, tools and methods”, który wygłosi dr Sabrina Šuman z Polytechnic of Rijeka w Chorwacji w związku z wizytą w ramach programu Erasmus+. Wykład odbędzie się 16 maja 2023, o godz. 9:45 – 11:15 w Instytucie Informatyki, Będzińska 39, Sosnowiec, sala B4.

O wykładzie

Głównym problemem w dzisiejszym świecie biznesu jest zarządzanie i wykorzystanie ogromnych ilości danych. Big Data, Big Data Analytics jak i ogólnie Data Science są bardzo aktualne w kontekście wartości biznesowej, zarządzania zasobami ludzkimi i umiejętnościami. Menedżerowie powinni wiedzieć, jakie zasoby są niezbędne do uzyskania przewagi konkurencyjnej dzięki informacjom uzyskanym z analityki Big Data. Brakuje również ekspertów w dziedzinie nauki o danych i dlatego ważne jest, aby skupić się na kształceniu kadry z odpowiednimi umiejętnościami.
Podczas wykładu dowiecie się o wielu aspektach związanych z Big Data i o znaczeniu nauki o danych (Data Science). Głównymi tematami wykładu będą: kontekst, rola i implikacje Big data, różne typy danych i metody ich analizy, wykorzystanie Big data, zdobywanie wiedzy i umiejętności związanych z różnymi metodami analitycznymi.

O wykładowczyni

twarz kobiety
dr Sabrina Suman

Dr Sabrina Šuman, doktor nauk informatycznych, magister matematyki i informatyki, starszy wykładowca i dyrektor kierunków studiów informatycznych na Politechnice w Rijece, w Chorwacji. Jest koordynatorem przedmiotów realizowanych na studiach licencjackich i magisterskich.
Dr Sabrina Šuman występowała na wielu międzynarodowych konferencjach i publikowała oryginalne prace naukowe w wielu międzynarodowych czasopismach, takich jak Electronics, Computational Intelligence, International Journal of Enterprise Information Systems, the Journal of Polytechnic of Rijeka, Engineering Review i innych.
Wydała książkę Programowanie w języku C oraz cztery inne recenzowane zeszyty i skrypty do zajęć dydaktycznych. Ma 8-letnie doświadczenie jako członek/ współpracownik w kilku projektach unijnych. Była promotorem ponad 150 prac licencjackich i magisterskich.
Posiada profile na ResearchGate, Google Scholar i Orcid.

Jej zainteresowania badawcze dotyczą uczenia maszynowego i eksploracji danych, rozwoju systemów informacyjnych, metod inteligentnych, sztucznej inteligencji, odkrywania wiedzy, przetwarzania języka naturalnego, metod reprezentacji wiedzy, metod analityki biznesowej, narzędzi i strategii zarządzania procesami biznesowymi oraz języków programowania.

Description in english