Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Espresso z ekspertami! | Wykład dr. inż. Adama Mirka – pisarza, popularyzatora nauki oraz influencera

23.07.2024 - 11:02, aktualizacja 24.07.2024 - 13:40
Redakcja: jp

Espresso z ekspertami! – inspirujące spotkania młodych z mistrzami nauki.

Serdecznie zapraszamy na cykl popularnonaukowych wykładów o tematyce nauk ścisłych i technicznych. Prelekcje skierowane są do wszystkich zainteresowanych – studentów, uczniów oraz pasjonatów nauki. Głównym celem wykładów jest zachęcenie uczestników do poznawania fascynującego świata nauk ścisłych oraz poszerzenia ich dotychczasowej wiedzy. Podczas wykładów wystąpią zarówno wybitni naukowcy, którzy podzielą się najnowszymi odkryciami w dziedzinach:  fizyki, informatyki i chemii, jak i znani popularyzatorzy nauki, którzy przystępnie zaprezentują ciekawe tematy.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

dr inż. Adam Mirek | Archiwum prywatne

Medycyna 2050:

AI, biodruk 3D, terapie genowe… Jak technologia rewolucjonizuje opiekę zdrowotną?

Czy jesteś gotów na przyszłość, w której roboty wykonują zabiegi medyczne, nanocząstki dostarczają leki prosto do chorych komórek, a na salach operacyjnych drukowane są sztuczne narządy?

Podczas wykładu dowiesz się, jak sztuczna inteligencja, biodruk 3D, terapie genowe i inne technologie już teraz kształtują nową erę medycyny. Zobaczysz, jak spersonalizowane podejście do zdrowia rewolucjonizuje metody leczenia. Przekonasz się, dlaczego zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta nigdy nie były tak istotne.

Zaawansowane algorytmy, nanotechnologie, cyfrowe bliźniaki – czy w przyszłości pełnej technologii jest jeszcze miejsce dla lekarzy? Podczas tego naukowo-futurologicznego wykładu odkryjesz, jaką wizję przyszłości medycyny kreślą najnowsze doniesienia naukowe.

dr inż. Adam Mirek

Doktor inżynierii biomedycznej i jeden z czołowych popularyzatorów nauki w Polsce. Autor bestsellera „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”. Wiedzą dzieli się w mediach społecznościowych, programach telewizyjnych i podcastach. Dzięki swojemu dowcipowi i niecodziennym pomysłom może sprawić, że każdy zakocha się w nauce (lub przynajmniej pomyśli, że nie jest wcale taka zła)..