Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – 19 lutego Dzień Nauki Polskiej

19.02.2021 - 12:13, aktualizacja 19.02.2021 - 12:16
Redakcja: jp
Tagi: dzień nauki polskiej, nauka
📆19 lutego
DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ
„Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju”.
Dziś obchodzimy najmłodsze polskie święto: Dzień Nauki Polskiej, który został ustanowiony w 2020 roku przez Sejm RP.
Jego celem jest uznanie dla polskich naukowców, których praca pozwoliła pokonać wiele milowych kroków w stronę zrozumienia Wszechświata i działających w nim mechanizmów. Ich wkład przyniósł wiele korzyści nie tylko obywatelom naszego kraju, ale także całego świata.
Jako datę wybrano dzień urodzin Mikołaja Kopernika, toruńskiego astronoma, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym roku Kopernik obchodziłby 548 rocznicę urodzin.
Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, w uzasadnieniu do ustawy wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
Dziękujemy wszystkim Naukowcom, Badaczom, Odkrywcom, Wynalazcom współczesnym i czasów minionych, dzięki którym rozwój cywilizacyjny i technologiczny zmierza w dobrym kierunku. Bez Waszej ciężkiej i wielokrotnie usłanej przeszkodami pracy żyłoby nam się zdecydowanie gorzej.
Dziękujemy i prosimy o więcej!
Dobrego Dnia
🍀MAK