Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Międzynarodowy dzień pamięci o katastrofie w Czarnobylu

26.04.2021 - 11:31, aktualizacja 26.04.2021 - 11:58
Redakcja: jp
Tagi: istytut fizyki, kartka z kalendarza

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚
📆 26 kwietnia – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O KATASTROFIE W CZARNOBYLU☢️
35 lat to długo. Ale czy wystarczająco, by zacząć od nowa…?
Czarnobyl okiem fizyka, dra hab. Seweryna Kowalskiego, prof. UŚ:
☢️ O sile i rozumie człowieka świadczy jego umiejętność kreatywnego myślenia. Od zarania dziejów człowiek przekształcał otaczający go świat, ujarzmiał wodę, wiatr, a na przestrzeni ostatnich 150 lat także atom, tak by pracowały dla jego dobra. Od odkrycia promieniotwórczości przez Henri Becquerela w 1896 do uruchomienia pierwszego reaktora jądrowego w roku 1942 upłynęło niespełna 50 lat.
☢️ Od tego czasu ludzkość nieprzerwanie wykorzystywała energię pochodzącą z rozszczepiania jądra atomowego. W procesie rozszczepienia jądra atomowego (np. uranu lub plutonu) powstają najczęściej dwa lżejsze jądra oraz następuje emisja neutronów i kwantów gamma, które są źródłem energii wykorzystywanej w elektrowniach jądrowych. Druga połowa XX wieku była dla ludzkości erą atomu, technika jądrowa rozwijała się bardzo prężnie i powstawało wiele nowych elektrowni jądrowych.
☢️ Dzień 📅26 kwietnia 1986 zmienił spojrzenie ludzkości na wykorzystywanie energii jądrowej w elektrowniach. 35 lat temu wydarzyła się jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku oraz największa katastrofa w historii energetyki jądrowej – katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej (katastrofa w Czarnobylu) . W wyniku nieudanego eksperymentu doszło do niekontrolowanej pracy reaktora, co następnie spowodowało wybuchy pary, wodoru i tlenu znajdujące się w rdzeniu reaktora. Wybuchy te doprowadziły do zniszczenia budynku reaktora i uwolnienia do atmosfery pierwiastków promieniotwórczych. W wyniku działania wysokiej temperatury, stopieniu uległ rdzeń reaktora oraz zapalił się grafit, który jest jednym z jego elementów składowych.
☢️ Bezpośrednio w awarii zginęło 31 pracowników elektrowni i członków ekip ratowniczych, jednakże największym zagrożeniem była rozprzestrzeniająca się chmura radioaktywnego pyłu. Wiele osób zostało narażonych na podwyższoną dawkę promieniowania. Katastrofa ta spowodowała, że ludzkość zaczęła w sposób bardziej ostrożny spoglądać na produkcję energii w elektrowniach jądrowych, a wokół energetyki jądrowej narosła atmosfera lęku.
☢️ Niektóre z Państw zweryfikowało swoje programy budowy nowych elektrowni jądrowych. Mimo tego energetyka jądrowa jest w dalszym ciągu jednym z bezpieczniejszych i czystszych sposobów produkcji energii. Brak emisji gazów i pyłów szkodliwych dla środowiska stawia ją dużo wyżej pod względem czystości w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii, a ryzyko związane z użytkowaniem reaktorów jądrowych jest minimalizowane przez nieustający rozwój technologii.
☢️ Polska obecnie posiada jeden pracujący reaktor jądrowy. Jest to badawczy reaktor jądrowy MARIA działający w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Ponadto Rada Ministrów w roku 2014 przyjęła dokument pt. „Program polskiej energetyki jądrowej”, stanowiący „mapę drogową” dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

return to top