Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kartka z kalendarza – Światowy Dzień UŚmiechu

04.01.2022 - 14:48, aktualizacja 25.05.2022 - 11:13
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 1 października – 🇵🇱 Światowy Dzień UŚmiechu /🇬🇧 1 October – World Smile Day
🇬🇧 Read in English: World Smile Day
😁 Uśmiech to jeden ze sposobów, aby codziennie być zdrowym i szczęśliwym. Piękny uśmiech jest marzeniem każdego człowieka. Jednak nie wszyscy mogą się nim pochwalić. Największy problem w pewnym i pięknym uśmiechu stanowi brak zębów, zwłaszcza w odcinku przednim. Na szczęście z rozwiązaniem przychodzi współczesna stomatologia.
😁 Lukę po usuniętym zębie można bowiem wypełnić implantem. Implanty dentystyczne są doskonałym substytutem utraconych zębów. Stanowią rozwiązanie natury estetycznej, zdrowotnej, a także psychologicznej. Zastąpienie zębów ludzkich implantami pozwala na zachowanie prawidłowej fizjologii żucia, zapobiega deformacji twarzy oraz w dużej mierze zapewnia swobodę mówienia i uśmiechu.
😁 Dynamiczny rozwój medycyny regeneracyjnej i estetycznej wymaga stosowania coraz nowszych rozwiązań, również w dziedzinie stomatologii. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala uniknąć wielu powikłań. Implanty dentystyczne najczęściej wykonywane są z tytanu. Funkcjonalizacja powierzchni implantów dentystycznych za pomocą biokompatybilnych i odpornych na zużycie powłok umożliwia szybką osteointegrację oraz hamuje rozwój bakterii, zmniejszając ryzyko powikłań pozabiegowych, a w konsekwencji odrzucenie implantu.
😁 W Instytucie Inżynierii Materiałowej w grupie badawczej „Korozja materiałów” zajmujemy się inżynierią powierzchni biomateriałów metalicznych. Specjalizujemy się w opracowywaniu i badaniu powłok metalicznych, ceramicznych, polimerowych i kompozytowych przy użyciu technik elektrochemicznych. Opracowujemy sposoby wytwarzania nowych powłok o ulepszonych właściwościach do zastosowań medycznych. Nasza grupa badawcza dąży do tego, by wytwarzane przez nas biomateriały jak najdłużej spełniały swoje liczne funkcje, były odporne na korozję, bioaktywne, wspomagały regenerację tkanek i stanowiły inteligentne nośniki leków. Jednym z efektów naszej pracy są patenty dotyczące nowych rozwiązań w zakresie opracowywania innowacyjnych implantów dentystycznych, których celem jest wspomaganie procesu integracji implantu z tkanką kostną.
😁😁😁
return to top