Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

 • Polski
 • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Informatyka stosowana - studia stacjonarne I stopnia

język wykładowy - polski

Nauka informatyki poprzez praktykę, nowoczesna mikroelektronika, systemy wbudowane i programowanie robotów, a to wszystko zwieńczone zdobyciem tytułu inżyniera… Czy to piękny sen, czy Java? Przecież to informatyka stosowana na Uniwersytecie Śląskim!

Na naszych studiach I stopnia czeka cię wszystko to, co wymienione powyżej, ale także poznanie metod i warsztatu pracy naukowca, rozwijanie umiejętności innowacyjnego podejmowania konkretnych problemów, a nawet nauka języków obcych. Kwestie związane z przetwarzaniem i analizą danych, modelowaniem komputerowym, analizą obrazu czy projektowaniem i tworzeniem systemów kontrolno-pomiarowych nie będą dla Ciebie problemem. Możesz też pójść w stronę technologii sieciowych, baz danych, tworzenia oprogramowania dla nowoczesnych urządzeń mobilnych oraz aplikacji i serwisów internetowych.

Dzięki programom edukacyjnym Oracle Academy oraz Cisco Academy będziesz mieć możliwość stworzenia sieci kontaktów związanych z przyszłym zawodem. Nowoczesne zaplecze informatyczne w postaci pracowni komputerowych, laboratoriów elektroniki cyfrowej i analogowej oraz pracowni robotyki będzie zawsze do Twojej dyspozycji.

To co, widzimy się w Chorzowie?

img

Zapisz się na studia

(rekrutacja rozpoczyna się 3 czerwca)

O kierunku informatyka stosowana O kierunku informatyka stosowana

Prowadzimy studia stacjonarne na kierunku informatyka stosowana:

 • I stopień – studia inżynierskie
  7 semestrów = 3,5 roku

Trochę informacji formalnych.
Studia I stopnia na kierunku informatyka stosowana trwają 3,5 roku (7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Program nauczania informatyki stosowanej jest zorientowany na kształcenie w zakresie podstaw, które jest oparte na najnowocześniejszych koncepcjach dydaktycznych zaczerpniętych z najlepszych Uczelni na świecie. Pierwszym językiem programowania dla studenta jest tzw. dynamicznie typowany Python, znacznie ułatwiający interakcję programisty z komputerem będąc przy tym jednym z bardziej rozpowszechnionych języków w przemyśle. Ponadto, informatyka stosowana zawiera przedmioty specjalistyczne oparte o różnego rodzaju nowoczesne urządzenia wbudowane. Wpisuje się to w nadchodzący trend określany przez popularne ostatnio formułowanie „Internet of things”. Niemałą rolę odegra tu bogate doświadczenie kadry składającej się z interdyscyplinarnego grona, z matematyków, fizyków i informatyków, którzy mają bogate doświadczenie w praktycznym zastosowaniu powyższych technologii w pracy z nowoczesnymi przyrządami pomiarowymi i aparaturą.

Po ukończeniu studiów I stopnia można podjąć studia II stopnia na różnych kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, w szczególności polecamy kierunki: informatyka bądź mikro i nanotechnologia.

Specjalności na kierunku informatyka stosowana Specjalności na kierunku informatyka stosowana

Na kierunku informatyka stosowana zrezygnowano z określenia specjalności, dając studentom dużą swobodę w decydowaniu, jakie moduły do wyboru chcą studiować.
Dla ułatwienia wyboru sugerowane są, ale nie w sztywny sposób, dwie ścieżki przedmiotowe na III roku studiów.

Dwie ścieżki przedmiotowe

Opłaty Opłaty

Opłata rekrutacyjna w przypadku kierunku informatyka stosowana I stopnia wynosi 85 złotych. 

Brak opłaty semestralnej (studia stacjonarne).

Szczegółowe informacje dotyczące opłat związanych ze studiami.

Dlaczego warto u nas studiować informatykę stosowaną? Dlaczego warto u nas studiować informatykę stosowaną?

Jeśli interesują Cię nowatorskie technologie informatyczne, chciałbyś nauczyć się programować i obsługiwać nowoczesne systemy informatyczne, zostań studentem Informatyki stosowanej. Dzięki studiom na kierunku informatyka stosowana zdobędziesz poszukiwane na polskim i światowym rynku pracy umiejętności i otworzysz przed sobą ciekawe perspektywy kariery zawodowej.

Atuty kierunku informatyka stosowana Atuty kierunku informatyka stosowana

Naczelną dewizą informatyki stosowanej jest “learning by doing”, czyli nauka przez praktykę, nauka poprzez działanie. Kształcenie zgodnie z tą dewizą jest głównym atutem studiów na kierunku Informatyka stosowana, podczas których w umiejętny sposób przekazujemy reguły, leżące u podstaw różnych przedmiotów, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby nasi studenci i absolwenci potrafili je poprawnie i efektywnie stosować w praktyce.

Co nas wyróżnia? Co nas wyróżnia?
 • Zaangażowana i pomocna kadra nauczycieli akademickich, systematycznie poszerzających swoje kompetencje naukowo-dydaktyczne.
 • Grono studentów, którzy są wspaniałymi młodymi ludźmi, umiejącymi się świetnie bawić, ale także ambitnie zdobywać umiejętności i wiedzę, które otwierają przed nimi świetne perspektywy zawodowe.
 • Nowoczesne laboratoria dydaktyczne i naukowe w Śląskim Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie.
Gdzie i czego będziesz się uczył na kierunku informatyka (...) Gdzie i czego będziesz się uczył na kierunku informatyka stosowana?

Opis najważniejszych treści kształcenia na kierunku informatyka stosowana oraz przegląd wybranych laboratoriów dydaktycznych znajduje się na stronie kierunku

Strona domowa kierunku informatyka stosowana

Czego chcemy Cię nauczyć? Czego chcemy Cię nauczyć?
 • Praktycznych umiejętności informatycznych przydatnych obecnie na rynku pracy.
 • Samodzielnego rozwiązywania problemów, ale także pracy zespołowej, koniecznej w dużych projektach informatycznych.
 • Umiejętności uczenia się nowych rozwiązań i technologii, co jest ogólnie przydatne, a w pracy informatyka niezwykle potrzebne.
Praktyki i staże Praktyki i staże

Pod koniec III roku studiów realizowane są praktyki inżynierskie w wymiarze 160 godzin, które są realizowane w firmach sektora informatycznego lub na stanowiskach wymagających umiejętności informatycznych w firmach innych branż. Możliwe jest również odbycie praktyki inżynierskiej w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań  Interdyscyplinarnych, uczestnicząc w pracach badawczych w różnych dyscyplinach naukowych reprezentowanych w Kampusie Chorzowskim Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, mając możliwość poznania specyfiki badań naukowych i badaczy, którzy zdobyli uznanie polskiego i międzynarodowego środowiska naukowego.

Gdzie są prowadzone zajęcia? Gdzie są prowadzone zajęcia?

Odwiedź nas w Chorzowie

Zajęcia na kierunku informatyka stosowana odbywają się na terenie kampusu Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych SMCEiBI w Chorzowie. W skład chorzowskiego kampusu poza salami wykładowymi wchodzą wyspecjalizowane, świetnie wyposażone laboratoria (często unikatowe w skali światowej) pozwalające studentom rozpocząć swoją przygodę z najnowocześniejszą technologią i pokazują jak prowadzić badania oraz realizować projekty naukowe na najwyższym światowym poziomie. Warto wiedzieć, że Kampus jest znakomicie skomunikowany z centrum Chorzowa i Katowic.

Budynek Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych Chorzowie

Co po studiach i co robią absolwenci kierunku informatyka s(...) Co po studiach i co robią absolwenci kierunku informatyka stosowana?

Profil absolwenta informatyki stosowanej to informatyk, znający kilka języków programowania, teoretyczne podstawy programowania oraz mający szeroką wiedzę o współczesnych systemach informatycznych, w tym o systemach wbudowanych, posiadający podstawową wiedzę z nauk matematyczno-przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem modelowania, obróbki danych i technologii pomiarowych. Absolwenci Informatyki stosowanej dysponują nie tylko szeroką wiedzą z zakresu programowania, ale również posiadają umiejętności pozwalające rozwiązywać konkretne problemy w sposób innowacyjny. W ramach studiów nacisk położony jest na umiejętność praktycznego wykorzystania zdobywanej wiedzy. Absolwenci tego kierunku mają kwalifikacje by pracować na najbardziej prestiżowych stanowiskach w branży informatycznej, takich jak architekt systemów informatycznych, czy analityk do spraw IT.

Nasi absolwenci są rozpoznawani i bardzo pozytywnie oceniani przez pracodawców z firm sektora informatycznego oraz innych branż, w których podejmują ciekawą pracę, wymagającą znajomości programowania i nowoczesnych systemów informatycznych. Warto podkreślić, że nasi absolwenci są dobrze przygotowanymi profesjonalistami, którzy robią  atrakcyjne kariery, szybko pnąc się po kolejnych szczeblach awansu zawodowego. Jest to wynikiem programu kształcenia systematycznie dostosowywanego do potrzeb rynku, ale także aktywności zawodowej studentów informatyki stosowanej, którzy bardzo często jeszcze w trakcie studiów podejmują pracę w firmach sektora informatycznego i zdobywają cenne doświadczenie zawodowe.

Wspomniana aktywność zawodowa studentów informatyki stosowanej jest możliwa pomimo stacjonarnego trybu studiów i spotyka się z pełnym zrozumieniem oraz przychylnością nauczycieli akademickich, prowadzących zajęcia na tym kierunku studiów.

Dla kogo? Dla kogo?

Jeżeli jesteś ambitny, nie boisz się wyzwań, lubisz nauki ścisłe, nie boisz się spędzać długich godzin pracując przy komputerze zapraszamy Cię do studiowania na naszym kierunku.

Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
ul. 75. Pułku Piechoty 1
41-500 Chorzów

return to top