Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Dzień Otwarty Instytutu Fizyki 2020

28.02.2020 - 13:09, aktualizacja 18.08.2020 - 12:48
Lokalizacja: Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (SMCEBI)
Redakcja: Marcin Łaciak

26 lutego odbył się Dzień Otwarty Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół średnich m.in. z Siemianowic Śląskich, Bytomia, Katowic, Zabrza, Sosnowca, Będzina, Tychów, Dąbrowy Górniczej, Chorzowa i Czerwionki – Leszczyny. Łącznie odwiedziło Nasz Instytut ponad 200 uczniów wraz z nauczycielami.

Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów popularnonaukowych, które były ściśle związana z tematem przewodnim tegorocznego Dnia Otwartego jakim był „Tranzystor”. Zapoznali się z kierunkami studiów związanymi z IF oraz dowiedzieli się jakie badania naukowe prowadzone są przez Naszych pracowników. Ponadto mogli zobaczyć jakie możliwości dają studia w IF poprzez liczne współprace międzynarodowe, stypendia oraz staże. Potwierdzeniem Naszych słów było wystąpienie absolwentki fizyki technicznej, która przedstawiła swoją ścieżkę kariery, która rozpoczęła się stażem w firmie Prevac, a z którą jest związana po dziś dzień.

Pracownicy i doktoranci IF przygotowali 26 warsztatów tematycznych dedykowanych osobom interesującym się fizyką, fizyką medyczną, biofizyką i informatyką. Uczniowie korzystając z aparatury w najnowocześniejszych laboratoriach udali się w podróż do mikroświata i nanoświata. Tematem spotkań były m.in. wysokie energie, czasoprzestrzeń, promieniotwórczość, materiały piezoelektryczne, komórki nowotworowe i symulacje komputerowe. Uczestnicy Dnia Otwartego mogli obejrzeć wystawę mikroskopu metalograficznego oraz wziąć udział w Zajęciach Otwartych, podczas których samodzielnie zmierzyli prędkość dźwięku i wyznaczyli przyspieszenie ziemskie. Studenci różnych kierunków, pod bacznym okiem pracowników, prezentowali uczniom spektakularne doświadczenia z termodynamiki, mechaniki i magnetyzmu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.