Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – Dzień Statystyki Polskiej

22.04.2022 - 09:19, aktualizacja 22.04.2022 - 09:21
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 9 marca – Dzień Statystyki Polskiej/ 9 March – Statistics Poland’s Day Read in English
📊 Statystycznie rzecz biorąc, krótkie artykuły w jakiejkolwiek formie mają większą szansę na przeczytanie ich przez odbiorców. Krótko – ale treściwie – o statystyce z matematycznego punktu widzenia mówi dr Agnieszka Kulawik:
📊 Dzisiaj obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej. A co to w ogóle jest statystyka? Może nie każdy wie, że ma ona kilka znaczeń. Po pierwsze jest nauką, która zajmuje się opisywaniem i analizą wszelakich zjawisk. Po drugie statystykami nazywamy zbiory odpowiednio pogrupowanych danych. Z kolei w matematyce statystyka to pewna funkcja.
📊 W takim razie można zadać sobie pytanie: święto której statystyki obchodzimy dzisiaj?
📊 Odpowiedź jest bardzo prosta: każdej z nich. A dlaczego? Te wszystkie trzy definicje statystyki są ze sobą ściśle powiązane. Statystyka w sensie matematycznym to funkcja, dzięki której mamy teorię pozwalającą na naukowe wnioskowanie o wybranych własnościach badanych cech w populacji generalnej na podstawie próby losowej, czyli bazując na danych. Taka analiza danych, a co za tym idzie opis zjawiska, to przecież też statystyka. Opisu, analizy czy wnioskowania dokonujemy na podstawie wspomnianych już danych, czyli zbioru informacji, a zatem w oparciu o statystyki.
📊 A jeśli ktoś zna jeszcze inne znaczenia statystyki, to najprawdopodobniej są one też powiązane z powyższymi.
📊 Jak widać wiele się kryje za statystyką i naprawdę warto przyjrzeć się jej bliżej. Mnie osobiście najbardziej urzeka w niej to, jak w wielu naukach i dziedzinach życia ma zastosowanie.