SEMINARIUM NAUKOWE „Body farms”: prawno-medyczne aspekty funkcjonowania ośrodków badających rozkład ludzkich zwłok

22.05.2023 - 21:57, aktualizacja 22.05.2023 - 21:57
Redakcja: redaktorkam
Tzw. trupie farmy (ang. body farms) to ośrodki zajmujące się badaniem rozkładu ludzkich zwłok, którego przebieg zależy m.in. od rozmaitych czynników środowiskowych, takich jak średnia temperatura i wilgotność powietrza określonej lokalizacji. Na tempo rozkładu wpływ ma także aktywność owadów nekrofagicznych, umiejscowienie ciała (pod ziemią lub na jej powierzchni), a nawet leczona za życia choroba nowotworowa. Pierwszy tego typu ośrodek został założony przez Williama M. Bassa w 1981 r. w Tennessee, USA.
Wyniki badań prowadzonych w ośrodkach rozkładu pomagają w oszacowaniu czasu zgonu, umożliwiają organizację treningów dla psów poszukujących zwłok (ang. cadaver dogs) oraz szkoleń dla organów ścigania i służb specjalnych, takich jak FBI. Tego typu badania przyczyniają się do rozwoju wielu dziedzin nauki, a przede wszystkim antropologii, kryminalistyki, medycyny sądowej i entomologii.
W trakcie seminarium omówione zostaną prawne i medyczne aspekty funkcjonowania ośrodków badań nad rozkładem ludzkich zwłok na przykładzie odbytej przez mgr Agnieszkę Szulierz i mgr Katarzynę Osmendę wizyty studyjnej w Forensic Investigation Research Station w Kolorado, USA.
Gościem seminarium będzie:
dr n. med. Filip Bolechała – lekarz, specjalista medycyny sądowej, kierownik Pracowni Tanatologii oraz adiunkt w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Spotkanie poprowadzą:
mgr Agnieszka Szulierz – absolwentka prawa, doktorantka w dyscyplinie nauk prawnych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego;
mgr Katarzyna Osmenda – absolwentka prawa i filologii romańskiej, doktorantka w dyscyplinie nauk prawnych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w czwartek 1 czerwca br. o godz. 17:15 do auli nr 8.