Europejski Dzień Prawnika 2022 na WPiA

24.10.2022 - 14:46, aktualizacja 24.10.2022 - 14:46
Redakcja: administrator

21 października 2022 roku zaprosiliśmy na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego uczniów współpracujących z nami szkół średnich, na wspólne obchody Europejskiego Dnia Prawnika przypadającego 25 października. Dzień ten został ustanowiony przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowania zawodów prawniczych jako fundamentu społeczeństwa obywatelskiego, najważniejszego elementu wymiaru sprawiedliwości.

Licealiści mieli okazję, aby poznać bliżej specyfikę pracy w zawodach prawniczych i dowiedzieć się więcej o polskim wymiarze sprawiedliwości. Zaproszenie do wystąpień przyjęli reprezentanci Krajowej Izby Doradców Podatkowych Oddział Śląski, Okręgowej Izby Radców Pranych w Katowicach, Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej, samorządu notariuszy, Izby Komorniczej Katowice, Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz Sądu Okręgowego w Katowicach.

Prelegenci w ciekawy sposób opowiadali o swojej codziennej pracy i o czasem bardzo skomplikowanych stanach prawnych.

Po części seminaryjnej, swoich młodszych kolegów oprowadzili po wydziale studenci opowiadając o: sali sądowej, sali kryminalistycznej, studenckiej poradni prawnej i bibliotece prawniczej. Licealiści mieli okazję obejrzeć ekspozycję historycznych tóg oraz przygotowaną przez pracowników Biblioteki Prawniczej wystawy „Profesje prawnicze”. Pasjonaci szachów zmierzyli się w pojedynku symultanicznym z naszym „arcygraczem”, czyli dr. Mauro Arturo Rivera Leon. Gratulacje dla Maksymiliana Kopyckiego z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach, który stoczył fenomenalny, wyrównany pojedynek z dr. Riverą i jako ostatni zszedł z szachowego placu boju!

Serdecznie dziękujemy prelegentom za fantastyczne wystąpienia, a wszystkim gościom za przybycie!