Podpisanie umowy bilateralnej z Academia Interamericana […]

10.10.2022 - 09:04, aktualizacja 10.10.2022 - 09:04
Redakcja: administrator

7 października 2022 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została podpisana międzynarodowa umowa bilateralna o współpracy naukowo-badawczej i edukacyjnej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Academia Interamericana de Derechos Humanos de Coahuila w Meksyku. Stronę meksykańską reprezentowała Dyrektor Generalny Academia Interamericana de Derechos Humanos de Coahuila prof. dr Irene Spigno, Dyrektor Centro de Derechos Políticos y Civiles prof. dr Yessica Esquivel oraz prof. dr José Antonio Estrada Marún. Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego umowę sygnowała Pani prorektor ds. kształcenia i studentów dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycił Jego Ekscelencja Ambasador Meksyku w RP Pan Juan Sandoval Mendiolea. Obecni byli także: pełniący funkcje dyrektora Instytutu Nauk Prawnych oraz prodziekana do spraw badań naukowych prof. dr hab. Piotr Pinior, Pełnomocnik Dziekana do spraw Umiędzynarodowienia prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk oraz dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ.

Po części oficjalnej odbyło się seminarium inaugurujące drugą edycję Szkoły Prawa Hiszpańskiego i Praw Krajów Ameryki Łacińskiej (la Escuela de Derecho Español y Derecho de los Países de América Latina). Ta wyjątkowa inicjatywa została zapoczątkowana na naszym wydziale w 2021 roku przez wybitnego meksykańskiego naukowca dr. Mauro Arturo Rivera León, obecnie pracownika badawczego Instytutu Nauk Prawnych, który koordynował nawiązanie współpracy z Academia Interamericana.

Słuchaczami seminarium inauguracyjnego byli uczestnicy Szkoły Prawa Hiszpańskiego i Praw Krajów Ameryki Łacińskiej (I i II edycji) oraz uczniowie i nauczyciele klas hiszpańskojęzycznych II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

Galeria uroczystości (Foto: Katarzyna Stołpiec)