Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

08.01.2020 - 15:34 aktualizacja 08.01.2020 - 15:34
Redakcja: Andrzej Szczurek

Szanowni Państwo,

W roku 2020, w programie Erasmus+ kontynuowana będzie Akcja Kluczowa 107HE (KA107HE), czyli wymiana edukacyjna pomiędzy uczelniami z państw programu (Programme Countries) i uczelniami z państw partnerskich (Partner Countries), czyli krajów nieuprawnionych do samodzielnego uczestnictwa w programie Erasmus+.

Możliwe formy współpracy w ramach Erasmus+ KA107HE:

– wymiana studentów w celu realizacji części studiów (pobyty od 3 do 5 miesięcy)

– wymiana dydaktyczna pracowników (pobyty tygodniowe, 8 godzin zajęć dydaktycznych)

– wymiana szkoleniowa pracowników (pobyty tygodniowe)

Stypendia wszystkim uczestnikom mobilności, zarówno wyjeżdżającym, jak i przyjeżdżającym, przyznaje i wypłaca uczelnia aplikująca, czyli Uniwersytet Śląski. Zdecydowaną większość mobilności nadal stanowić ma wymiana studentów.

Budżet w KA107HE jest ograniczony, a zainteresowanie tym projektem bardzo wysokie. Konkurencja w przypadku projektów KA107HE będzie więc bardzo duża.

Uczelnie z krajów partnerskich, z którymi realizowana jest współpraca w ramach KA107HE muszą zaakceptować zasady Karty Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education). Szczególne znaczenie ma zagwarantowanie pełnej uznawalności akademickiej i wzajemnego uznawania zaliczeń uzyskanych przez studentów. Konieczne jest uzgodnienie z uczelniami partnerskimi wszelkich szczegółów dotyczących oferty dydaktycznej i programów zajęć pracowników oraz – co szczególnie istotne – wyjeżdżających i przyjeżdżających studentów. Obejmuje to dokonanie ustaleń dotyczących języka zajęć i zagwarantowanie przeprowadzenia zajęć w języku obcym, bez względu na liczbę przyjeżdżających studentów.

Zgłoszenie przez jednostkę woli współpracy z konkretną uczelnią partnerską będzie skutkowało – w przypadku zaakceptowania projektu przez Komisję Europejską i wyrażenia zgody przez tą uczelnię – podpisaniem umowy dwustronnej w ramach Erasmus+ KA107HE oraz obowiązkiem realizacji zaakceptowanych mobilności, w tym przyjęcia uczestników indywidualnych, zgłoszonych przez uczelnię partnerską.

Szczegóły dotyczące programu zajęć i ich języka muszą zostać uzgodnione przed rozpoczęciem mobilności. Beneficjenci programu Erasmus+ powinni uczestniczyć w regularnych zajęciach w uczelni przyjmującej, ujętych w planie zajęć, nie zaś w zajęciach organizowanych specjalnie i wyłącznie dla nich i realizowanych poza planem.

Przed podpisaniem umowy dwustronnej (międzyuczelnianej) konieczne jest zarejestrowanie się uczelni z kraju partnerskiego (uczelnie z krajów programu są już zarejestrowane) w Organisation Registaration System, ORS – https://webgate.ec.europa.eu/erasmus-esc/organisation-registration/). Uwaga, jest to nowy system Komisji Europejskiej , zastępujący w przypadku KA107HE stosowany poprzednio portal użytkownika URF (Unique Registration Facility). Kod PIC zastąpiony został przez kod OID

Bardzo uprzejmie proszę, podobnie jak rok temu, o przekazanie do Działu Współpracy z Zagranicą – Biura Programu Erasmus, na adres jaroslaw.gasior@us.edu.pl, najpóźniej do 27.01.2020 r. informacji o uczelniach z państw partnerskich, z którymi Państwa jednostka chciałaby nawiązać współpracę w ramach rozszerzonego o kraje partnerskie programu Erasmus+ (KA107HE). Wiadomość proszę zatytułować: „Erasmus+ KA107”. Informacja ta musi być sporządzona według załączonego wzoru i zawierać wszystkie, wskazane w tym wzorze dane. Informacje niepełne nie będą mogły być brane pod uwagę. Zdecydowanie największe szanse daje wskazanie uczelni, z którymi nawiązany już został uprzednio kontakt i prowadzona jest jakaś forma współpracy.

Ze względu na szczególnie istotną kwestię konieczności zapewnienia odpowiedniej jakości współpracy, bardzo proszę o przesyłanie do Biura Programu Erasmus propozycji zatwierdzonych przez Państwa Dziekanów.

Erasmus+ KA1HE stawki dofinansowania indywidualnego 2020

Erasmus+ KA1HE Informacja o uczelni z kraju partnerskiego – Information about partner university 2020

Katalog państw partnerskich 2020