Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

Dni poradnictwa pod hasłem „ZUS dla UŚ”

21.01.2020 - 14:08 aktualizacja 21.01.2020 - 14:12
Redakcja: Andrzej Szczurek

Na Uniwersytecie Śląskim po raz kolejny odbędą się dni poradnictwa pod hasłem „ZUS dla UŚ”. Inicjatywa skierowana jest do społeczności akademickiej. 21 i 22 stycznia 2020 roku w godz. od 9.00 do 14.00 na czterech wydziałach UŚ (Prawa i Administracji, Humanistycznym, Nauk Przyrodniczych, Sztuki i Nauki o Edukacji) przygotowane zostaną stanowiska eksperckie z zakresu świadczeń realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będzie możliwość skorzystania z e usług adresowanych do studentów i pracowników uczelni.

W dniach poradnictwa uczestniczyć będą również eksperci z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Stoiska ekspertów zorganizowane będą:

22 stycznia – stanowisko informacyjne ZUS i NFZ – Wydział Sztuki i Nauki o Edukacji (Cieszyn, ul. Bielska 62) – budynek główny – pokój numer 8 – godz. 9.00 – 14.00

Podczas spotkania z ekspertami ZUS będzie można uzyskać informacje:

• z jakich świadczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych mogą skorzystać studenci lub pracownicy uczelni (np. zasiłki chorobowe),
• ile wyniesie przyszła emerytura,
• jakie informacje są zapisane na koncie w ZUS,
• jak założyć profil PUE, by sprawdzić, czy pracodawca odprowadza składki,
• jak szybko i bezpłatnie wyjechać do sanatorium,
• z jakich ulg i preferencji można skorzystać zakładając działalność gospodarczą,
• co należy zrobić, by nie stracić renty rodzinnej.

Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia: potwierdzi profil zaufany, wyda Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), udzieli informacji na temat Internetowego Konta Pacjenta (IKP), e-recept oraz prawidłowej diety.
Każdy, kto założy profil PUE, będzie miał stały dostęp do swoich danych w ZUS.
Warunkiem skorzystaniem z oferty jest zabranie ze sobą dowodu osobistego.