Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

XXVI uroczysty koncert akademicki z okazji święta Uniwersytetu Śląskiego i 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie

05.05.2022 - 13:56 aktualizacja 05.05.2022 - 14:02
Redakcja: Andrzej Szczurek

Z okazji 54. rocznicy powołania Uniwersytetu Śląskiego oraz jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie rektor uczelni prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie dr hab. Krzysztof Marek Bąk, prof. UŚ zapraszają na uroczysty koncert akademicki, który odbędzie się we wtorek 31 maja 2022 roku o godz. 18.00. w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

W pierwszej części uroczystości wręczone zostaną wyróżnienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego. Nagrody „Pro Scientia et Arte” otrzymają jednocześnie prof. dr hab. Barbara Kożusznik reprezentująca dziedziny nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk teologicznych i dziedzinę sztuki oraz prof. dr hab. Grzegorz Racki reprezentujący dziedzinę nauk ścisłych, który tego dnia wygłosi wykład pt. „Wielkie katastrofy ekologiczne w dziejach Ziemi”. Ponadto tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Śląskiego otrzyma prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki – wybitny historyk literatury polskiej, a Medal Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzyma Kazimierz Karolczak – przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Złotą odznakę „Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach” otrzyma mgr Aldona Sylwa – dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi.

Osoby chcące wziąć udział w koncercie proszone są o potwierdzenie swojej obecności wysyłając e-mail na adres: cieszynus.wsne@us.edu.pl do 20 maja 2022 roku.

Program koncertu

• K. Pyka, Na Cieszyńskiej Ziemi (aranżacja: K. Pyka)
  • B. Listwan, Tango na dwa serca (słowa: B. Listwan, aranżacja: K. Pyka)
  • W. Lutosławski, Wariacje na temat Paganiniego
  • W. Kilar, walc z filmu „Ziemia obiecana” (aranżacja na dwa fortepiany: K. Pyka)
  • J. Glenc, Legenda na skrzypce i fortepian
  • J. Glenc, Wokaliza na skrzypce i fortepian
  • F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31
  • S. Moniuszko, Nawrócona (słowa: J. W. Goethe, przekład: K. Brodziński, aranżacja: P. Matusik)
  • S. Moniuszki, Groźna dziewczyna (autor słów nieznany, aranżacja: M. Żupański)
  • F. P. Tosti, Il pescatore canta (słowa: R. Mazzola)
  • F. P. Tosti, Non t’amo più! (słowa: C. Errico)
  • F. P. Tosti, Good-Bye! (słowa: G. T. Whyte Melville)
  • Z. Wodecki, Tak bardzo wierzę w nas (słowa: Z. Książek, aranżacja: S. Meck)
  • Z. Wodecki, Zacznij od Bacha (słowa: J. Terakowski, aranżacja: S. Meck)
  • M. Galeski, Hymn III tysiąclecia

Wykonawcy

CIESZYŃSKA ORKIESTRA DĘTA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

CHÓR INSTYTUTU SZTUK MUZYCZNYCH

CHÓR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „HARMONIA”

Sabina OLBRICH-SZAFRANIEC – sopran
Aleksandra OPAŁA – mezzosopran
Hubert MIŚKA – tenor
Mateusz ZAJDEL – tenor
Bartosz LISTWAN – śpiew
Marek ANTON – śpiew
Aleksandra HAŁAT – fortepian
Agata HOŁDYK – fortepian
Michał KORZISTKA – fortepian
Grzegorz NIEMCZUK – fortepian
Piotr MATUSIK – fortepian
Jakub CZEKIERDA – fortepian
Wojciech GOLEC – akordeon
Marcin HAŁAT – skrzypce
Marcin ŻUPAŃSKI – klarnet basowy, flet, saksofon sopranowy
Eugeniusz KUBAT – kontrabas
Konrad SADLIK – perkusja

Anna SZOSTAK – dyrygent (przygotowanie chóru)
Aleksandra ZEMAN – dyrygent (przygotowanie chóru)
Karol PYKA – dyrygent (przygotowanie orkiestry)

Małgorzata Mendel – prowadzenie
Magda Miśka-Jackowska – prowadzenie

Wojciech Golec – koordynator programowy

Transmisję koncertu będzie można zobaczyć na fanpage’u Uniwersytetu Śląskiego na Facebooku oraz w serwisie YouTube na kanale „Uniwersytet Śląski”.