Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

„Tyflowarsztaty” – innowacyjne zajęcia dla młodzieży

01.12.2019 - 18:25, aktualizacja 01.12.2019 - 18:25
Redakcja: AJS

Niespełna 200 uczniów szkół średnich wzięło udział w „Tyflowarsztatach”, które odbyły się w ramach IV Ogólnopolskiej Tyflokonferencji „Zobaczyć Niewidzialne”. Młodzież szkół z Cieszyna i Ustronia w piętnastu grupach warsztatowych doświadczyli tego, jak żyją osoby niewidome. Każdy z uczestników odbył spacer po naszym wydziale z zasłoniętymi oczami i białą laską, a także zrobił zakupy w symulatorze sklepu bez użycia wzroku. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat z różnego rodzaju sprzętami i nowymi technologiami. Nie zabrakło również zajęć z podstaw alfabetu Braille’a. Uczniowie dobrze bawili się także grając bezwzrokowo w dostosowane gry planszowe oparte na dotyku lub słuchu. Uczestnicy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami na piśmie, a ich wypowiedzi utwierdziły nas w przekonaniu, że było warto po raz kolejny zorganizować takie wydarzenie. Wśród prowadzących warsztaty były osoby niewidome, które opowiedziały o tym, jak radzą sobie z różnego rodzaju trudnościami oraz chętnie odpowiadały na pytania.

Warsztaty poprowadzili Justyna Górny,  Joanna Kapias,  Małgorzata Kapias, Andrzej Koenig i Anna Warzecha.

Tyfloarsztaty odbyły się 13 listopada 2019 w Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Organizatorzy:

• Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks” w Cieszynie
  • Polski Związek Niewidomych koło w Cieszynie
  • Koło Naukowe Pedagogów

Patronaty:

• Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie dr hab. Krzysztof Marek Bąk,
  • Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego,
  • Patron medialny: Portal Śląska Cieszyńskiego ox.pl