Wydział Teologiczny

Komunikat w sprawie wolontariatu na rzecz chorych na covid-19 (szpital tymczasowy)

20.11.2020 - 09:42, aktualizacja 20.11.2020 - 09:42
Redakcja: jacekkempa

W związku z pandemią znaleźliśmy się w bardzo trudnych okolicznościach. Wokół nas jest wiele osób chorych na COVID-19 a także takich, które na różne inne sposoby poważnie cierpią wskutek pandemii. W odpowiedzi na to doświadczenie cierpienia szczególnie młodzi ludzie rozwinęli – już od wiosny – różne spontaniczne działania pomocowe. Z pewnością wielu z was było w nie zaangażowanych i działa konsekwentnie do dzisiaj. Jako aktywni użytkownicy mediów społecznościowych wiecie o ciągle nowych dobrych pomysłach, szybko wprowadzanych w czyn.

Dziś dzielę się z Wami informacją o poszukiwaniach wolontariuszy, gotowych do zaangażowania w tworzonym w tych dniach tymczasowym szpitalu na terenie MCK w Katowicach. Przekazuję ją na prośbę organizatorów szpitala tymczasowego (Szpital MSWiA) oraz Wielkiego Kanclerza naszego Wydziału.

Poszukiwani są nie tylko medycy, ale też pomocnicy-wolontariusze. Oczywiście, w pierwszym rzędzie potrzebne są osoby, które posiadają kompetencje w opiece nad chorymi. Jak się jednak okazuje, także osoby nieprzygotowane do takiej pracy, a gotowe do pomocy, znajdą tu swoje miejsce. Chodzi o wolontariat, oparty na umowie, a więc na zobowiązaniu się do zaangażowania przez określony czas (kilka miesięcy) w ograniczonym wymiarze godzin.

Z pewnością pozostaje wiele do wyjaśnienia, chociażby pytania o konkretny charakter pracy i o bezpieczeństwo. Na te pytania odpowiedzą organizatorzy szpitala. Wydział Teologiczny nie pośredniczy w wymianie informacji ani w organizowaniu listy chętnych. Decyzję o takim zaangażowaniu można podjąć tylko samodzielnie.

Zachęcam każdą i każdego z Was do rozważenia tej propozycji; do swobodnej, samodzielnej i roztropnej decyzji. Z pewnością trzeba tu wziąć pod uwagę różne indywidualne czynniki „za” i „przeciw”.

Osoby rozważające włączenie się do przedstawionego wolontariatu mogą zasięgnąć szczegółowych informacji pod numerem telefonu 32 782 7303 lub pisząc na adres kadry@zosmswia.katowice.pl.

ks. Jacek Kempa
Dziekan Wydziału