Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Centrum Game Lab
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Sztuka ponad granicami – MOSTY, polsko-czeski projekt artystyczny finansowany przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH

22.05.2024 - 14:47, aktualizacja 17.10.2024 - 15:18
Redakcja: Wiktor Kluz

W związku z realizacją projektu „Sztuka ponad granicami- MOSTY”, finansowanego z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”, realizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Badawcze GAME LAB Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

Serdecznie zapraszamy na wystawy i wernisaże:

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy w Galerii Wirtualnej VIR:

Wizyta w Konsulacie RP

W związku z realizacją projektu „Sztuka ponad granicami – MOSTY”, finansowanego z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”, w dniu 11 czerwca 2024 r. w Konsulacie RP w Ostrawie, w Republice Czeskiej, odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły Pani Konsul Generalna RP Izabella Wołłejko-Chwastowicz oraz zespół projektu: koordynatorka projektu, prof. dr hab. Małgorzata Łuszczak, wraz z zespołem wsparcia administracyjnego.

Spotkanie partnerów miało charakter informacyjno-organizacyjny. Przedstawiono ogólne założenia projektu oraz osoby uczestniczące w jego realizacji. W trakcie wizyty ustalono również miejsce ekspozycji, aranżację oraz organizację wystawy i wernisażu. Zaplanowano termin wystawy na przełom października i listopada 2024 r., w trakcie Dni Polskich w Ostrawie (20.10.-11.11.2024), współorganizowanych przez konsulat.

Wkrótce więcej informacji na temat realizacji projektu oraz harmonogramu wydarzeń:

na stronie internetowej projektu: https://sztukaponadgranicami.eu/ oraz stronie internetowej Centrum Badawczego – GAME LAB – International Laboratory for Game Studies and Design: https://us.edu.pl/centra-badawcze/gamelab/multimedia/sztuka-ponad-granicami-mosty-polsko-czeski-projekt-artystyczny-finansowany-przez-ministerstwo-spraw-zagranicznych-2/

Wizyta w Uniwersytecie Ostrawskim

W dniu 14 czerwca 2024 r. w Uniwersytecie Ostrawskim odbyło się spotkanie polskich i czeskich zespołów projektowych projektu „Sztuka ponad granicami – MOSTY”, finansowanego z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”.

W trakcie spotkania omówiono dotychczasową realizację projektu, m.in. wybór kuratorów wystaw, koncepcji i artystów realizujących działania projektu oraz wyznaczono ostateczny termin dostarczenia gotowych prac. Ustalono również dalszy harmonogram prac, w tym zakres i termin implementacji treści na stronę internetową projektu i do Galerii Wirtualnej „VIR”, a także wstępne terminy wystaw w Konsulacie RP w Ostrawie oraz w Miejskim Domu Kultury w Bielsku-Białej.

W spotkaniu uczestniczyli:

– z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: koordynatorka projektu „Sztuka ponad granicami – MOSTY”, prof. dr hab. Małgorzata Łuszczak oraz zespół wsparcia administracyjnego – Ewa Daczkowska-Klorczyk i Agata Korzistka-Moskała

– z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego: prof. dr hab. Marek Sibinski i dr Jan Drozd.

Wkrótce więcej informacji na temat realizacji projektu oraz harmonogramu wydarzeń:

na stronie internetowej projektu: https://sztukaponadgranicami.eu/ oraz stronie internetowej Centrum Badawczego – GAME LAB – International Laboratory for Game Studies and Design: https://us.edu.pl/centra-badawcze/gamelab/multimedia/sztuka-ponad-granicami-mosty-polsko-czeski-projekt-artystyczny-finansowany-przez-ministerstwo-spraw-zagranicznych-2/

Wizyta w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej

W dniu 05.07.2024 w Miejskim Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły: Pani Dyrektor DK im. W. Kubisz, Pani Iwona Kusak; Pan Lech Kotwicz (promocja MDK) oraz koordynatorka projektu, prof. dr hab. Małgorzata Łuszczak wraz z zespołem wsparcia administracyjnego. Spotkanie odbyło się w związku z realizacją projektu „Sztuka ponad granicami – MOSTY”, finansowanego z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2024”. Ustalono terminarz oraz miejsce planowanej wystawy, omówiono sprawy organizacyjne oraz kwestie związane z promocją projektu i wydarzenia.

Wkrótce więcej informacji na temat realizacji projektu oraz harmonogramu wydarzeń znajdzie się na stronie internetowej projektu: sztukaponadgranicami.eu oraz stronie internetowej Centrum Badawczego – GAME LAB – International Laboratory for Game Studies and Design: us.edu.pl/centra-badawcze/gamelab/multimedia/sztuka-ponad-granicami-mosty-polsko-czeski-projekt-artystyczny-finansowany-przez-ministerstwo-spraw-zagranicznych-2/

Artyści biorący udział w projekcie

Małgorzata Łuszczak

Artystka intermedialna, popularyzatorka kultury cyfrowej, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i Uniwersytetem św. Metodego i Cyryla w Trnawie. Tworzy w zakresie rysunku, grafiki, animacji, działań w przestrzeni i mediów cyfrowych. Łączy narzędzia klasyczne z drukiem cyfrowym i rzeczywistością rozszerzoną (AR). Od lat prowadzi badania nad możliwościami percepcji i wpływem narzędzi cyfrowych na kreację, do których punktem wyjścia jest obserwacja krajobrazu naturalnego i kulturowego.
img

Zbyněk Janáček

W latach 1976-1981 ukończył studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Na początku lat 90. brał udział w tworzeniu nowego kierunku studiów plastycznych na Uniwersytecie w Ostrawie, gdzie wykłada od 1993 roku. Tam też nieprzerwanie zajmował stanowiska prodziekana, dziekana i prorektora. Tytuł docenta otrzymał w 1998 roku. Profesorem został mianowany w 2017 roku. Od 2016 roku jest kierownikiem pracowni graficznej Katedry Rysunku i Grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu w Ostrawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Polska, Włochy, Słowacja, Niemcy). Samodzielnie wystawiał na kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatem Nagrody im. Vladimíra Boudníka za rok 2013 oraz zdobywcą Graphics Awards w 2010 i 2014. W swojej pracy zajmuje się grafiką użytkową, sitodrukiem oraz grafiką komputerową. Jest członkiem Klubu Koncretistů 3, SČUG Hollar, Art Department Art Talk i Stowarzyszenia Q w Brnie. Mieszka i pracuje w Ostrawie.
img

Marek Sibinský

Marek Sibinský urodził się 20 stycznia 1974 we Frydku-Mistku. Maturę zdał w 1992 roku w średniej szkole artystyczno-przemysłowej w Brnie (specjalizacja malarstwo). W 1997 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Ostrawskiego (Katedra Twórczości Plastycznej – pracownia wolnej i stosowanej grafiki prof. Eduarda Ovčáčka). W 2006 roku ukończył studia doktoranckie w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filii w Cieszynie, Wydział Artystyczny, Instytut Sztuki. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk plastycznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, filii w Cieszynie, Wydział Artystyczny, Instytut Sztuki. Od 1998 roku pracuje jako pedagog w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego.



img

Jan Drozd

W 1998 roku ukończył Uniwersytet w Ostrawie w studiu animacji prowadzonym przez Ilję Nováka. Pracował jako artysta i animator w ostrawskim studiu filmowym i animacyjnym QQ. Nauczał na kursach plastycznych i przez 15 lat pracował w Liceum Plastycznym w Ostrawie jako nauczyciel animacji i grafiki cyfrowej. Od 2017 roku pracuje jako asystent w Katedrze Grafiki i Rysunku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego. Zajmuje się grafiką, malarstwem, animacją i muzyką (jandrozd.com). Dokonał kilku wystaw indywidualnych (Ostrawa, Odry, Zielona Góra) i brał udział w wystawach zbiorowych (Ostrawa, Opawa, Praga, Kraków, Wrocław, Toruń, Gdańsk, Bańska Bystrzyca).


img

Ewa Jaworska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, filii w Katowicach. W 2000 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej. Od ukończenia studiów zawodowo związana z działalnością projektową, artystyczną i pedagogiczną. Zajmuje się animacją, grafiką i projektowaniem graficznym. Bardzo ważnym elementem wpływającym na jej twórczość i artystyczne poszukiwania jest związek sztuki z życiem. W jej działaniach zawsze obecny jest człowiek, interesują ją różne strony jego życia.

img

Kaja Renkas

Projektantka, plakacistka, artystka działająca w przestrzeniach najnowszych technologii cyfrowych. W swoich pracach nieustannie odkrywa nowe obszary do eksploracji. W ostatnim okresie swojej twórczości łączy warsztat tradycyjny z możliwościami, jakie daje praca z rzeczywistością rozszerzoną (Augmented Reality). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, uzyskała dyplom w obszarze grafiki warsztatowej. Swoją edukację kontynuowała na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesora.



img

Agnieszka Jaworska

Urodzona w 1979 roku w Bielsku-Białej. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w Cieszynie. Dyplom z grafiki, uzyskany z wyróżnieniem u prof. Andrzeja Pietscha, oraz aneks z fotografii u prof. Witolda Jacykowa. Od 2004 roku pracuje na macierzystej uczelni, prowadząc zajęcia w Pracowni Fotografii. W 2011 roku obroniła doktorat z fotografii na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Swoje prace prezentowała na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Specjalizuje się w fotografii kreacyjnej, portretowej oraz grafice artystycznej.
img

Katarzyna Kroczek-Wasińska

Dr hab. Katarzyna Kroczek-Wasińska, prof. UŚ, artystka grafik. Specjalizuje się w grafice cyfrowej oraz multimedialnej. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2005 roku związana z Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie obecnie pełni funkcję Profesora Uczelni. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych (m.in. w Belgii, Chinach, Francji, Korei Południowej, Litwie, Macedonii, Niemczech, Rosji, Włoszech, Serbii, Japonii, USA i Meksyku), projektach badawczych, warsztatach oraz konferencjach. Jest autorką licznych artykułów naukowych oraz laureatką nagród i wyróżnień.
img
return to top