Instytut Pedagogiki

24.01.2022 - 21:00 aktualizacja 24.01.2022 - 21:00
Redakcja: tomaszhuk
Książka Anny Porczyńskiej-Ciszewskiej pt. „O sztuce wychowania szczęśliwego dziecka” podejmuje niezwykle trudny temat, jakim jest wychowanie szczęśliwego dziecka. Jest to temat trudny podwójnie, ponieważ – jak czytamy we Wstępie – zarówno na temat wychowania, jak i na temat szczęścia „wszyscy wszystko wiedzą” i każdy ma swoją wizję tak szczęścia, jak i wychowania. Równocześnie jest to publikacja podejmująca problematykę, która dotyczy większości ludzi, bowiem jednym z fundamentalnych pragnień niemal wszystkich rodziców jest pragnienie szczęścia swojego dziecka, a wychowanie szczęśliwego dziecka, które będzie potrafiło radzić sobie we współczesnym świecie oraz stworzyć własną rodzinę bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych wyzwań, w obliczu których staje większość rodziców. Oczywiście nie istnieje jedna idealna droga wychowania ani program obejmujący wszystkich czy recepta na właściwe, a w związku z tym przynoszące sukcesy wychowanie, dlatego też Czytelnik nie znajdzie w niniejszej publikacji prostych rad wskazujących, jak wychować szczęśliwe dziecko, zwłaszcza, że charakter tej książki daleki jest od poradnikowego. Niewątpliwym atutem książki jest to, że jako jedna z nielicznych publikacji podejmujących problematykę wychowania szczęśliwych dzieci oparta jest na wiedzy naukowej i przekazuje wypływające z niej wnioski na temat dobrostanu psychicznego dzieci. Wskazują na to w recenzjach wydawniczych, podkreślając również i inne walory książki, zarówno prof. dr hab. Katarzyna Popiołek z Uniwersytetu SWPS – Wydział Psychologii w Katowicach, jak i dr hab. Małgorzata A. Kuśpit z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W książce poruszonych zostało wiele obszarów istotnych dla rozwoju dziecka oraz przybliżono informacje dotyczące czynników sprzyjających wychowaniu dzieci cieszących się umiejętnością doświadczania szczęścia, i co niezwykle ważne, jeśli nie najważniejsze, Autorka omawiając wszystkie te kwestie stara się zawsze pokazać świat widziany oczami dziecka oraz zachęca do przyjęcia jego dziecięcej perspektywy. Dlatego też wszystkie osoby, dla których szczęście dzieci jest szczególnie ważne powinny sięgnąć po lekturę tej książki.