Instytut Nauk Teologicznych

Filozofia Emmanuela Levinasa jako ancilla theologiae

24.05.2022 - 13:56 aktualizacja 24.05.2022 - 13:59
Redakcja: elizalubojanska
Z radością informujemy, że w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ukazała się monografia:

Ks. Jan Słomka

Filozofia Emmanuela Levinasa jako ancilla theologiae, Katowice 2022, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, ss. 210.

Niniejsza rozprawa została napisana przez teologa dla teologów. Jej zamysłem jest – zgodnie z tytułem – interpretacja tekstów Emmanuela Levinasa prowadzona z pozycji teologii chrześcijańskiej, a więc odczytanie jego filozofii jako służebnicy teologii. Albowiem tradycyjne wyrażenie, według którego filozofia jest – powinna być – służebnicą teologii, nie straciło na aktualności. Od razu trzeba dodać, że jest to wyrażenie skierowane do teologów, a nie do filozofów. A więc nie jest wezwaniem f ilozofów, aby uprawiali filozofię jako służebnicę teologii, ale napomnieniem teologów, aby w swojej refleksji nie lekceważyli, ale też nie przeceniali filozofii (fragment wprowadzenia).

Publikację można zakupić w Wydawnictwie Uniwersytetu Śląskiego.